ARIPO Marka Tescil

Ana sayfa » ARIPO Marka Tescil

aripo afrika

Marka Tescil Afrika

Afrika Bölgesel Sınaî Mülkiyet Örgütü ( ARIPO ) 1976 yılında Lusaka Anlaşmasıyla çalışmalarına başlamıştır.  Harare Protokolü çerçevesinde Patentler ve Endüstriyel Tasarımlar; Banjul Protokolü çerçevesinde de, taraf ülkeler nezdinde Markalar konusunda işbirliği yapılmaktadır.

Harare Protokolü

​ARIPO Aralık 1982 yılında, Zimbabwe’de Harare Protokolünü kabul etti. Bu protokol, ARIPO Ofisi’ni protokole taraf devletler nezdinde patent ve endüstriyel tasarım başvurularının alınması ve işleyişi konusunda yetkilendirmektedir. Protokol 1984 yılında yürürlüğe girmiştir.

​​Harare protokolüne üye olarak şu anda, Botsvana, Gambiya, Gana, Kenya, Lesoto, Liberya, Malavi, Mozambik, Namibya, Ruanda, Sierra Leone, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Uganda, Zambiya ve Zimbabwe bulunmaktadır. Ağustos 2014’ten itibaren São Tomé ve Príncipe Demokratik Cumhuriyeti protokole dahil olmuştur.

​​Protokol uyarınca başvuru sahibi, bir patent veya endüstriyel bir tasarımın tescili için sadece tek bir başvuru dosyalayarak, buluşun veya tasarımın Harare Protokolü Sözleşmesi nezdinde taraf ülkelerden korunmasını istediklerinde tescil edilmesini sağlayabilir.marka aripo afrika

​ARIPO Ofisi, patent başvurusunun alınması üzerine, başvurunun patentlenebilir olup olmadığına karar vermek için (yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilirlik) gibi kıstasları dikkate alarak kapsamlı bir incelemeyi üstlenir. Başvuru aranan niteliklere uygun olduğunda, bunların kopyaları, belirlenen her bir Akit Devlete gönderilir ve 6 ay içinde, protokolde belirtilen gerekçelere göre, patent verilip verilmeyeceğine karar verilir.

​Endüstriyel tasarım uygulamaları için sadece şekli inceleme yapılır. Uygulama resmi gereklilikleri yerine getiriyorsa, ARIPO Ofisi, belirlenmiş Devletlerde etkili endüstriyel tasarımları tescil eder. Bununla birlikte, 6 ay içinde ARIPO Ofisine, ilgili tarafın belirlediği Devletlerde tescilin yapılıp yapılmayacağını bildirme hakkı saklıdır.

​PCT başvurusunda bulunan herhangi bir başvuru sahibi ARIPO’ yu bölgesel inceleme için seçebilir. ARIPO Ofisi, bu ülkeler için PCT nezdinde bir başvuru alım ofisi görevi görür.

​​Banjul Protokolü

​​1993’te İdari Kurul tarafından kabul edilen Banjul Protokolü, marka başvurusu dosyalama sistemini ifade etmektedir. Banjul Protokolü uyarınca, başvuru sahibi, Banjul Protokol Sözleşmesine taraf olan ülkelerden veya doğrudan ARIPO Ofisi ile tek bir başvuruda bulunabilir. Başvuru sırasında protokole dahil olan ülkelerden koruma talep edilenler belirlenmelidir.

​Banjul Protokolüne taraf olan ülkeler: Botsvana, Lesotho, Liberya, Malavi, Namibya, Svaziland, Tanzanya, Uganda ve Zimbabwe

​SINIFLANDIRMA

Çoklu Başvuru sistemi,

BAŞVURU GEREKLİLİKLERİ

Basit imzalı vekaletname

TESCİL SÜRECİ

9 – 12 ay

BÜLTEN SÜRESİ

90 gün

YENİLEME PERİYODU

Yenileme periyodu 10 yıldır. Cezalı yenileme süresi 6 aydır.

KULLANIM

Tescil tarihinden itibaren 5 yıl içinde ve/veya 5 yıl kesintisiz kullanım mevcut değilse, markalar davayla iptal edilebilir. Organizasyona üye olan ülkelerden herhangi birinde kullanım olması yeterlidir.