Dünya Patent Sorgulama

Ana sayfa » TMBlog » Dünya Patent Sorgulama

dünya patent sorgulama

Dünya Patent Sorgulama

Dünya patent sorgulama ifadesi belki de çok genel kaçabilecek bir ifade olabilir. Patentlerin, yenilik doğası gereği, araştırmalarının dünya çapındaki yapılması gereği doğrudur. Ancak iş dünya patent sorgulama aşamasına geldiğinde, çok zorlu bir efor gerektirdiğini söyleyebiliriz.

Maalesef günümüzde tüm dünyadaki patent sorgulamalarını tek bir veri tabanından yapabilme şansımız yoktur. Hatta belki de şöyle söylemek gerekir; tüm kullanılabilir veri tabanları bile dünyadaki tüm patentlere erişebilecek konumda değildir.

Bunun birçok sebebi olmakla birlikte, çoğu ülkenin patent ofislerinin henüz online veri tabanlarına geçmemesini bir örnek olarak verebiliriz.

Genel olarak araştırma imkanı tanıyan veri tabanları olsa bile, çok kapsamlı bir dünya patent sorgulama işlemi, online veri tabanları olmayan ülkeleri de hesaba katarsak, ancak ilgili ülkelerin resmi patent ofislerinden yapılacak resmi sorgulamalarla mümkün olabilir.

Ayrıca dünya patent sorgulama işlemine şu açıdan da bakmak gerekir. Patent araştırmalarının doğası gereği, karşımıza bir çok patent dosyası çıkacaktır. Bu dosyaların hangisinin hala koruma altında olduğunun öğrenilmesi bir yana, henüz yayına çıkmamış olan patent dosyalarına da erişme şansımız olmayacaktır.

Ayrıca bilinen anahtar kelimeler dışında patent başlığının güzelce saklandığı patentleri çözebilmek için, yeterli bir IPC bilgisi gerekecektir.

IPC bilgisi, standart kullanıcıların pek te hakim olmadığı, marka sınıflarına benzer bir patent sınıflandırma sistemidir. Ancak tabi ki IPC sınıfları binlerce on binlerce sınıf ve alt sınıftan oluşur. Bunların hepsinin ezberlenmesi tabi ki mümkün değildir ancak, patent sınıflarını tespit etme konusunda çeşitli çalışmalar yapılabilir.

Patent sorgulama konusunda ve Google Patentlerle ilgili yazımıza linkten erişebilirsiniz. Orada IPC kodlarına erişebilmek ile ilgili çeşitli taktikler bulunmaktadır. Patent sorgulama Google üzerinden yapmak, en hızlı seçeneklerden biridir.

Neresinden bakarsak bakalım, ne kadar detaylı araştırılırşa araştırılsın, her patent tescil süreci bir şekilde yarı körlemesine girilen bir süreçtir. Sürecin sonunda ne olacağı kimse tarafından tam olarak kestirilemez.

Yine de dünya patent sorgulaması yapmak isteyenler için, en popüler ve kapsamlı veri tabanları aşağıda paylaşıyorum. İsteyen kullanıcılar, ilgili sayfalara ulaşarak patent araştırması yapabilir.

Türkiye Patent Araştırma
Espacenet
FreePatentsOnline
Lens.org
GooglePatents


 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Dünya Patent Sorgulama
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: