Marka Tescil Avrupa

Ana sayfa » Marka Tescil Avrupa

euipo marka tescil

Avrupa Birliği EUIPO Marka Tescil

Avrupa Birliği’ nin önceleri İç Pazar Uyumlaştırma Ofisi olarak geçen OHIM, 2016 yılında isim değiştirerek Avrupa Birliği Fikri haklar ofisi (EUIPO) ismini almıştır. 1996 yılında, tüm Avrupa Birliği için birleşik bir Avrupa Birliği Marka Tescil uygulamasını başlatan EUIPO, o tarihten beri markalarını Avrupa Birliği’ nde tescil etmek isteyen  uluslararası şirketler için popüler ve avantajlı bir seçenek haline geldi.

Markanızı Avrupa Birliğinde tescil ettirmenin en kolay ve hızlı yolu Avrupa Birliği Fikri haklar ofisi olan kısaltılmış yazımı EUIPO’ dur.

EUIPO sayesinde, Avrupa birliği kapsamında marka tescili yapmak için her ülkeye ayrı başvurular yapmak yerine, EUIPO’ ya yapılan tek bir marka başvurusu, tüm birlik üyeleri için geçerli olmaktadır. Bu, Avrupa Birliği’ nde marka tescil almak için maliyeti uygun, etkin ve hızlı bir yol sağlar. Dahası, markanızın tescili aşamasında birliğe dahil olmayan ülkeler birliğe katılım sağlarsa, mevcut EUIPO marka tescilimizin geçerli olduğu ülkeler arasına otomatik olarak eklenir.
Avrupa Birliği Fikri haklar ofisi merkezi İspanya’ nın Alicante şehrinde bulunmaktadır. Her Avrupa Birliği Markası 10 yıl geçerlidir ve süresiz olarak yenilenebilir.

SINIFLANDIRMA
Çoklu Başvuru sistemi

BAŞVURU GEREKLİLİKLERİ
Basit imzalı vekaletname

MARKA TESCİL SÜRECİ
5 – 7 ay

BÜLTEN SÜRESİ
90 gün

YENİLEME PERİYODU
Yenileme periyodu 10 yıldır. Cezalı yenileme süresi 6 aydır.

KULLANIM
Tescil tarihinden itibaren 5 yıl kesintisiz kullanım mevcut değilse, markalar davayla iptal edilebilir. Organizasyona üye olan ülkelerden herhangi birinde kullanım olması yeterlidir.