Faydalı Model Başvuru Ücreti

Ana sayfa » TMBlog » Faydalı Model Başvuru Ücreti

faydalı model başvuru ücretiFaydalı model başvuru ücreti / Faydalı model ile bir patent arasındaki farklar nelerdir?

Teknik buluşlar hem patentler hem de faydalı modeller tarafından korunabilir. Ancak tabi ki, kimyasal ve biyolojik süreçlerin sadece patentle korunabileceğini, faydalı modeller olarak korunmadığını lütfen unutmayın.

Ayrıca faydalı modellerin koruma süreleri patentlerden farklılık arz etmektedir. Faydalı modeller en fazla 10 yıl korunabilir.

Faydalı modellerde, buluş basamağı gibi buluşun yaratıcılık tarafını temsil eden nitelikler aranmamaktadır. Ancak tabi ki; faydalı modellerde yenilik ve endüstriyel uygulanabilirlik konularında araştırmaya tabidir. Bu, faydalı modellerin patentlerden daha kolay, daha hızlı ve ucuz olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte, faydalı modellerin patentlere nazaran hukuki süreçlerde sorun yaşama ihtimali daha yüksektir.

Faydalı model başvurusunda bulunurken ne gibi dökümanlar gereklidir?

Buluşumuzun detaylı olarak açıklandığı ve mevcut tekniğe yenilik getiren avantajları sıraladığımız tarifname eşlik etmelidir. Bu tarifname buluş özeti, genel tanımlar bir veya birden fazla teknik çizimle desteklenmelidir.

Ayrıca buluşta ana olarak korumak istediğimiz fonksiyon ve geliştirmeler için istemde bulunmanız gerekir. İstemlerin içeriği, faydalı modelinizin koruma kapsamını belirlemektedir. Bu sebeple, istemler kadar tarifnamede nasıl ifade edildiği de özellikle önemlidir.

 

Faydalı model başvuru ücreti ne kadardır ?

Faydalı model başvuru ücreti yaklaşık 2000 TL’ lik bir maliyet oluşturmaktadır. Bu ücretin içeriğine başvuru dosyanızın bir vekil tarafından araştırılması, hazırlanması ve kurumda dosyalanması da dahildir. Ayrıca başvurunun tescil alma kararı çıktığında ödenecek belge ücretleri bu rakama dahil değildir.

Faydalı Modelin 10 yıl boyunca koruma altında kalması için yıllık harçlarının sistematik olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu yıllık ücretler zamanında veya hiç ödenmezse, faydalı model geçersiz sayılmaktadır.

Faydalı modelin tescili ne kadar sürer?

Yaklaşık olarak 12 – 18 ay civarı sürmektedir. Ancak tabi ki tüm sinai mülkiyet hakları, başvuru itibariyle öncelik hakkına sahiptir ve koruma altındadır.

Başvuru yapmak için bir patent vekili gerekli midir ?

Başvuru sahipleri kendileri başvuru yapabilirler. Bir patent vekiline başvurmaya karar verip vermemek başvuranın takdirindedir. Ancak patent ve faydalı modeller gibi karmaşık Sinai mülkiyet hakları en ufak hatalarda, ciddi hak kayıplarına sebep olabilir. Bu sebeple bir patent vekilinin denetiminde sürecin yürütülmesi çok daha doğru olacaktır.

 

İstem nedir?

İstemler, faydalı modelin koruma kapsamını belirlemektedir. Tarifname ve çizimler, yalnızca istemleri göstermek için kullanılır. Bu nedenle, istemlerin tarifnamede nasıl ifade edildiği  çok önemlidir.

İstemlerde korunması istenen teknik özellikler bulunmalıdır. Buluşun amacı veya avantajları ile ilgili bilgiler,istemlerin konusu değildir.


Faydalı Model Başvuru Ücretleri Tablosu

Hizmetin Açıklaması

Resmi Harç

Hizmet Bedeli

Toplam

Faydalı Model Başvuru Ücreti 45 TL 1.455 TL 1.500 TL
Faydalı Model Araştırma Raporu Ücreti 590 TL 200 TL 790 TL
Faydalı Model Belge Düzenleme Ücreti 350 TL 200 TL 550 TL
Faydalı Model Başvurusunun Patent Başvurusuna Değiştirilmesi Talebi Ücreti 50 TL 200 TL 250 TL
2.Yıl Sicil Kayıt işlemi ücreti 255 TL 150 TL 405 TL
3.Yıl Sicil Kayıt işlemi ücreti 265 TL 150 TL 415 TL
4.Yıl Sicil Kayıt işlemi ücreti 315 TL 150 TL 465 TL
5.Yıl Sicil Kayıt işlemi ücreti 480 TL 150 TL 630 TL
6.Yıl Sicil Kayıt işlemi ücreti 550 TL 150 TL 700 TL
7.Yıl Sicil Kayıt işlemi ücreti 620 TL 150 TL 770 TL
8.Yıl Sicil Kayıt işlemi ücreti 690 TL 150 TL 840 TL
9.Yıl Sicil Kayıt işlemi ücreti 760 TL 150 TL 910 TL
10.Yıl Sicil Kayıt işlemi ücreti 830 TL 150 TL 980 TL

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Faydalı Model Başvuru Ücreti
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: