Faydalı Model Nedir ?

faydalı model nedir Faydalı model nedir?

Bir faydalı model, buluşlara tekel hakkı sağlaması bakımından patentlere benzemektedir.
Bununla birlikte, bir faydalı modelin tescilini almak patentlere nazaran daha uygun fiyatlı ve kolaydır.
​​
Tüm ülkelerde faydalı model kanuni altyapısı mevcut değildir ve bu sebeple koruma şansı olmaz. Bununla birlikte, ülkemizde dahil Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Japonya, Çin ve Avustralya faydalı model korumasının mevcut olduğu başlıca ülkeler olarak değerlendirilebilir.
Faydalı model sorgulamaları TPE online patent araştırma sayfasında yapılabilir.

Faydalı model nedir ve tescili nasıl bir koruma sağlar?

Patentlerde olduğu gibi faydalı model de hak sahibine, korumaya sahip olduğu bölgede, buluşun üçüncü kişiler tarafından ihlal edilmesini engeller

Faydalı Model Patent Karşılaştırma

Bir patentin tescil edilmesi için inceleme otoriteleri tarafından yenilik ve buluş basamağı taşıdığının onaylanması gerekmektedir. Öte yandan, faydalı modellerde yenilik dışında buluş basamağı aranmamaktadır. Ancak tabi ki bir patent 20 yıl koruma sağlarken, faydalı modeller için bu süre 10 yıldır. Patent başvuruların süreçlerine baktığımızda çok ciddi araştırma ve inceleme aşamalarından geçmektedir. Ancak faydalı modellerde bu kadar sıkı bir denetleme söz konusu değildir.

2017 yılında yürürlüğe giren yeni kanunla birlikte, artık faydalı modellerde Türkiye’ de araştırma otoritesine gönderilmek zorundadır. Eskiden bu zorunluluk mevcut olmadığı için açıkçası faydalı model almak sadece geçmesi gereken süreçleri beklemekten ibaretti.

Yine süreçlerden gittiğimizde patent sürecinin akışı içerisinde çok fazla durak olduğu için her süreçte ciddi ek masraflar çıkmaktadır. Faydalı modelde ise bunu sadece birkaç adımdan ibaret olarak görebiliriz.

Faydalı model koruması ne tarz buluş veya geliştirmeler için tercih edilebilir?

Buluş basamağı kriterinin mevcut olmaması sebebiyle, faydalı modeller ufak geliştirmelerin yapıldığı icatlar için daha sık tercih edilen bir koruma tipidir. Özellikle patent beklentilerini karşılamayan buluşlar için ilk alternatif yol olma özeliğini taşır. Ayrıca kısa süreli koruma süresi ve bu nedenle daha az yıllık ücret ödeme anlamına gelen faydalı modeller, kısa ticari ömürlü olan ürünler ve daha düşük bütçe ve yatırımlar için tercih edilebilir olmaktadır. Özellikle belli geliştirmeler üzerinde çalışmalar yapan Kobiler cazip bir koruma tipi olmaktadır.

Hangi ülkelerde faydalı model koruma tipi mevcuttur?

Konunun başında ifade etmiş olduğumuz gibi, başta ülkemiz olmak üzere, Arnavutluk, Arnavutluk, Angola, Arjantin, ARIPO (Afrika Bölgesel Fikri Mülkiyet Örgütü), Ermenistan, Aruba, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belize, Brezilya, Bolivya, Bulgaristan, Şili, Çin (Hong Kong ve Makao), Kolombiya, Kosta Rika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Mısır, Estonya, Etiyopya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Guatemala, Honduras, Macaristan, Endonezya, İrlanda, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kuveyt, Kırgızistan, Laos, Malezya, Meksika, OAPI (Afrika Fikri Mülkiyet Örgütü), Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Cumhuriyet Kore Cumhuriyeti, Moldova Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Slovakya, İspanya, Tayvan, Tacikistan, Trinidad & Tobago, Ukrayna, Uruguay ve Özbekistan ülkelerinde faydalı model koruması mevcuttur.

Faydalı model başvurusu için hangi gerekliliklere ihtiyaç vardır?

Patentlerde olduğu gibi faydalı modeller içinde başvuru aşamasında tarifname, istem ve buluşu açıklayıcı çizimler gerekmektedir. Bir faydalı model başvurusu PCT uluslararası patent başvurusu için temel oluşturabilir. Ülkemizde dahil çok sayıda ülkede belirli süreçlerden önce, bir patent başvurusunu faydalı model başvurusuna çevirebilirsiniz. Tabi bununla süreç noktasında aranan kriterler olacaktır.
Faydalı modeli bu 10 yıllık süreçte korunur halde tutmak için aynı zamanda yıllık ücretlerini düzenli olarak yatırmak gereklidir. Yenileme harçları ülkemizde yıllık olarak alınmakla birlikte dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı ödeme periyotları mevcuttur.


hemen arayın

Summary
Review Date
Reviewed Item
Faydalı Model Nedir ?
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: