Gürcü çocukların patente açılan penceresi

Gürcü çocukların patente açılan penceresi

solas doromiosGürcistan Resmi Patent Ofisi Sakpatenti şu sıralarda, toplumda IP farkındalığı yaratma konusunda çok enteresan bir adım atmış bulunuyor.

Hani atasözü der ya “ağaç yaşken eğilir“, sözün ana fikrini iyi kavramış olacaklar ki; ilkokul 1.sınıf çocukları için özel bir eğitim projesi başlatmışlar.

Projenin aslında motivasyonu gayet açık, hayatı ve çevresi yasalarla ve kurallarla çevrili yetişkinlerin aksine, işe zihni ve enerjisi tertemiz çocuklarla başlıyorlar.

Düşüncelerle ilgili kalıcı yargılarımızın çocukluktan itibaren bir temel üzerinde yükseldiğini düşünürsek, bomboş zihinlere, bulmanın, keşfetmenin ve daha da önemlisi keşfedileni korumanın, hatta korunmuş alanlara girmemenin önemini ve dünyayı nerelere getirebileceğini öğretmeyi çok önemsemek gerekir.

Yasalar ve mevzuatlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası, üstünü üstlük sinai mülkiyet hakları konusunda kesinlikle onlara çok ihtiyacımız var, ancak burada kanunlardan kaçınmak veya uymanın ötesinde, çok çok erken yaşlarda öğrenip, hayatımızın doğal bir refleksi haline getirdiğimiz bir öğrenme konseptinden bahsediyoruz. Ve işin en doğru görünen kısmı da bence bu.

​​
Tabi işin zor göründen kısımlarından biri ise; çocukları sıkmadan onların dünyasına ulaşabilmenin metodu ve yollarını keşfetmek olsa gerek. Gürcistan IP ofisi bu konuda da çok titiz bir çalışma içerisine girerek, Amerika Uluslararası Kalkınma Ajansından 

compass

ciddi proje desteği alıyor. Ve alanında yetkin öğretmenler ve ciddi bir yazı ekibini bir araya getirerek, 1. ve 6.sınıf arasındaki çocuklar için çeşitli eğitim materyalleri hazırlıyorlar. Hazırlanan materyaller, çocuk hikayeleri yazarı Irma Malatsidze ve grafik tasarımcı Zurab Zulakauri elinden geçtikten sonra karşımıza 5 hikayeden oluşan güzel bir seri çıkıyor. Hikayeleri daha detaylı olarak www.kargiskola.ge sitesinden edinebilirsiniz.

Hikayeler şöyle;
Doremius Solasi (Telif Hakları)
Star Candles (Marka)
Umbrella, Washing Machine and Compass (Buluşçular ve patentler)

Hikayelerin birinde, her biri farklı hayal ürünü olan, 3 farklı ülkede yaşamakta olan halklardan bahsediyor.İlki sürekli olarak yaratıcılığın ve buluşların desteklendiği, vatandaşlarının teknolojinin her türlü nimetinden faydalandığı Intellectiana, ikincisi fikri ve sinai haklara büyük saygı duyulan, ve bu konunun peşiini hiç bırakmayan avukat ve vekillerle dolu Smartliana, üçüncüsü ise korsan ve çakmacılarla dolu Mokobriana; bu arada mekobre, gürcü dilinde korsan manasına geliyor.

Hikaye sürekliliği içerisinde Mokobrianalılar en sonunda uyanıp IP haklarının farkına varıyorlar, daha fazla para kazanıp daha çok teknoloji üretiyorlar, mutlu mesut oluyorlar gibi gibi. Hikayeler bu şekilde benzer bir çizgide ilerleyip çocuklara IP haklarının faydalarından bahsediyor. Tabi çok sofistike hikayeler beklememek lazım, sonuçta amacı ve hedef kitlesi belli olan bir projeden bahsediyoruz.

Bununla birlikte, bu hikayeler hazırlanan ders programları ve bu konuda eğitilmiş öğreticiler nezdinde sınıflarda uygulanarak daha pratik bir öğrenim şekli tercih ediliyor.

Şimdiye kadar alınan sonuçlar açıkçası beklentileri karşılar nitelikte. Ve bu projedeki teknik ve araçlar sürekli olarak geliştiriliyor. Çeşitli puzzle, oyun ve tiyatro gibi etkinliklerle destekleniyor.

Proje genel olarak mantıklı ve akla yatkın. Neden bizim ülkemizde de benzer bir uygulama yapılmasın. Gerekli olan tüm altyapıya sahibiz. Sonuç itibariyle, belirli bir konuda kavrayışı sağlamak için erken yaşlarda yapılan eğitimlerin önemi, yeni keşfedilen bir şey değil. Klasik ama faydalı bir örnek.

Özellikle de bu çocukların çok yakın bir gelecekte, çeşitli meslek dallarında mühendis, girişimci, yönetici, tekniker olacağını hesaba katarsak, projenin başarısı gayet kestirilebilir ölçektedir.

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: