isim hakkı alma maliyeti

Ana sayfa » TMBlog » isim hakkı alma maliyeti
marka tescil ücreti
isim hakkı alma maliyeti

İsim Hakkı Alma Maliyeti


İsim hakkı nedir ?

Faaliyetini gösterdiğiniz bir ticari işletme ve girişimi sembolize eden sözcük, yazı, logo veya bunların kombinasyonundan oluşan işaretlerin resmi olarak tekel hakkını elinde bulundurmak demektir. İsim hakkı belli bir tarihsel süreci kapsayan bir olgu olmakla birlikte günümüzdeki sinai mülkiyet kanunlarına esasen, inceleme usulüne göre resmi kurumlar tarafından verilmektedir.Tarihsel gelişim içerisinde isim hakları öncelikle basit kanun ve metinlerle korunurken daha sonra Fransa ve İngiltere gibi, markanın tarihsel birikimine en çok katkıda bulunan ülkelerde, kullanım esasına göre isim haklarından bahsedilir olduğunu görüyoruz.

Günümüzde global olarak bakıldığında nadir birkaç ülke veya bölge haricinde isim haklarının korunma prosedürü inceleme esasına dayanmaktadır.

Hemen Marka Sorgula

isim hakkı nedir
isim hakkı almak zorunlu mudur ?

İsim hakkı almak zorunlu mudur ?

İsim haklarının alınması kanunen zorunlu olmasa bile, günümüzün hukuk ve ticaret işleyişleri, ülkeler arasındaki çeşitli protokoller ve bağlantılar, tüketicilerin tercihleri isim hakkı alınmasını bir nevi zorunlu kılmaktadır.

Ayrıca devam eden faaliyetin isim hakkını almamak, sonrasında kasıtsız olsa bile isim hakkının izinsiz kullanılması gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmamıza neden olabilir. Bu gibi gerekliliklerin dışında günümüz rekabet koşullarında, tüketiciler satın almak dışında, markaların ürünlere kattığı değeri satın almaktadır. Bu nedenle isim hakkının kullanılan ürün ve hizmetlerle temsil edilmesi, tüketici zihninde markanın yer almasını sağlamaktadır.

İsim hakkı nasıl alınır ?

İsim hakkı Türk Patent ve Marka Kurumu’ na başvuru usulüyle ve inceleme esasına göre alınmaktadır. İsim hakkının tescil edilmesi için çok fazla gereklilik söz konusuyken, bunların belki de en önemlisi, almak istediğimiz ismin daha önce farklı kişi veya kurumlar tarafından alınmamış olmasıdır. Bu gerekliliği tespit etmek için isim hakkı sorgulama yapmamız gerekmektedir.

isim hakkı alma maliyeti
marka tescil ücreti hesaplama

İsim hakkı alma maliyeti nasıl hesaplanır

İsim hakkı alma maliyeti, tescil edilmek ismin hangi faaliyet alanlarında kullanılmak istendiğine göre değişkenlik göstermektedir. İlgili faaliyet alanları, markaların sınıflandırmasında kullanılan marka tescil sınıfları dikkate alınarak belirlenmektedir.

Global olarak markaların sınıflandırmasında kullanılan Nice Sınıfları, 45 sınıfa ayrılmış olup, her bir sınıfın altında birbirleriyle ilgili olan emtialardan oluşan emtia başlıkları bulunmaktadır.

Örnek olarak; 4.sınıf emtia başlıklarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

4.SINIF

Sınai amaçlı yağlar, gresler, kesme sıvıları, toz emici-ıslatıcı ve bağlayıcı maddeler.

Katı yakıtlar: kömürler, odun.

Sıvı ve gaz yakıtlar: benzin, mazot, sıvılaştırılmış petrol gazı, doğal gaz, fueloil ile bunların kimyasal olmayan katkıları.

Aydınlanma amaçlı mumlar, fitiller, yarı mamul vakslar, balmumları (vakslar), parafinler.

Elektrik enerjisi.

Hemen Marka Sorgula

İlgili emtia başlıklarının içeriğine detaylı olarak bakıldığında binlerce emtia bulunmaktadır.

İşte faaliyet alanlarına göre belirlenen bu sınıflar bir marka tescil başvurusunun öncelikle başvuru maliyetlerini oluşturmaktadır.

 

Sınıflar dikkate alınarak ismi hakkı alma maliyeti hesaplama

Hizmetin Açıklaması

Resmi Harç

Vekillik Bedeli

Toplam

Tek Sınıflı Marka Tescil Ücreti 240 TL 800 TL 1040 TL
İlave Her sınıf için Marka Tescil Ücreti 240 TL +50 TL 290 TL

Örnek olarak; 3 sınıflı bir marka tescil ücreti 720 TL + ( 900 TL Vekillik Bedeli ) olacaktır. Tabi ki ayrıca vekil kullanmanız durumunda ilave hizmet bedeli maliyetlerinin de eklenmesi gerekmektedir.

Hizmetin Açıklaması

Resmi Harç

Vekillik Bedeli

Toplam

Örnek 3 sınıflı başvuru 720 TL 900 TL 1620 TL

Peki başvurular için neden vekil kullanmak gerekir;

  • Başvuru işlemlerinin vekil tarafından yürütülmesi sayesinde, hızlı ve eksiksiz bir şekilde başvuruların Türk Patent ve Marka Kurumu’ nda dosyalanması
  • Profesyonel marka araştırma hizmetleri sayesinde, riskli marka başvurularının önlenmesi, doğru markaya yönlendirilmenin sağlanması
  • Marka tescil sınıfları bilgilerinin doğru bir şekilde tespit edilmesi
  • Tüm süreç boyunca işlemlerin takip edilmesi
  • Markanın inceleme ve yayın süreçlerinde gelebilecek itiraz ve kararlara en doğru hukuki yorumların yapılarak, gereken aksiyonların alınması

Marka Tescil Belge Ücreti

Markaların başvuru süreçlerin tamamlanmasının ardından, gerekli ücretler yatırılarak marka tescil belgesinin alınması gerekmektedir.

Hizmetin Açıklaması

Resmi Harç

Vekillik Bedeli

Toplam

Marka Tescil Belge Düzenleme Ücreti 660 TL 300 TL 960 TL

Marka Yenileme Maliyetleri

Markaların tescil aldıktan sonra 10 yıllık periyotlarla yenilenmeleri gerekmektedir. Normal yenileme süresi, markanın başvuru tarihi itibariyle 10 yıllık sürenin dolumuna 6 ay kala başlar ve bu sürede yenilenmemesi durumunda, 10 yılın ardından 6 ay daha cezalı olarak devam eder. Süresi içerisinde yenilenmeyen markalar hükümsüz kalır.

Hizmetin Açıklaması

Resmi Harç

Vekillik Bedeli

Toplam

Marka Normal Yenileme Ücreti 840 TL 200 TL 1040 TL
Marka Cezalı Yenileme Ücreti 1260 TL 250 TL 1510 TL

 

Diğer Marka İşlem Ücretleri 

Hizmetin Açıklaması

Resmi Harç

Vekillik Bedeli

Toplam

Bültendeki benzer markaya itiraz ücreti 130 TL 620 TL 750 TL
Marka Enstitü Kararlarına İtiraz Ücreti 415 TL 585 TL 1000 TL
Marka Devir işlem ücreti 610 TL 590 TL 1200 TL

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
İsim Hakkı Alma Maliyeti
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: