İsim hakkı Sorgulama

isim hakkı sorgulamaİsim Hakkı Sorgulama

isim hakkı sorgulama marka isim hakkınızı güvence altına almanız açısından çok önemlidir. İleride olabilecek marka benzerliklerinin önüne geçebilecek tek yol marka isim hakkı sorgulamadır. Bu marka sorgulama sayesinde haksız rekabetin önüne geçme konusunda büyük avantaj sağlanır. Aynı zamanda marka tescilinden sonra mutlaka yeni markaların bülten takiplerinin yapılması gerekmektedir. Markanızı benzer ve taklitlere karşı savunmanın tek yolu budur.

Marka başvurusu yapmadan önce, markamızın başka hak sahipleriyle çakışmadığından emin olmanız gerekmektedir. Çünkü marka tescili almak istediğiniz sektörde daha önce sizinle aynı isim hakkına sahip başka bir hak sahibi bulunabilir. Ve bu durumda markanız bülten sırasında itiraz alarak reddedilebilir. Veya tescil alsa bile daha sonradan dava açılabilir.

Eğer kendi tescilli markanıza sahipseniz aynı zamanda, onu koruma ve benzerlere engel olmayla ilgi izleme hizmetlerinde bulunmanız gerekmektedir. Düzenli aralıklarla marka araştırmaları ve bülten takibi yaptırmak, markalar açısından mutlaka gereklidir.

İsim Hakkı Sorgulama ve Başvuru Süreci

Sorguladığınız markanın müsait olması durumunda, TMINDEKS operasyon ekibi hızlıca marka başvurusu için gerekli evrakların hazırlanmasını temin ederek, en ksa süreçte marka tescil başvurusunun TPE’ ne girişini sağlamaktadır.

hemen arayın

Türk Patent ve Marka Kurumu Veri Tabanında isim hakkı sorgulama

Dilediğiniz zaman Türk patent marka araştırma sayfasından isim hakkı sorgulama hizmetini ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bu veri tabanında marka başvuruları ve daha önceden tescil almış ret edilmiş markalar yer almaktadır.

Ancak TPE üzerinden araştırma yaparken dikkatli olmanız gerekmektedir. TPE marka sorgulama sitesi, algoritmik benzerlik araştırması yapmamaktadır. Ancak aradığınız sorguların karşılığını bulabilirsiniz. Markalar birbirlerinden harf, hece ve kelimeler olarak ayrılsa bile aynı zamanda, tüketicinin karıştırabileceği şekilde benzer olabilir.

Örnek vermek gerekirse, “SİYAH” ibaresiyle “SİEYAH” ibaresi birbirlerinden harf olarak ayrılıyor olsa bile, marka başvurularını inceleyen marka uzmanları bu iki markanın tüketici nezdinde benzer ve karıştırılabilir olduğu kanısına varabilir. Bu aşamayı geçse bile, yine bülten aşamasında, önceki marka sahipleri tarafından itiraza maruz kalabilir.

Bu tarz bir algoritmik araştırmayı ancak ve ancak profesyonel vekil firma veya kişilerden alabilirsiniz. Bu sayede marka başvurusu yapmadan önce oluşabilecek riskleri daha net görmenizi sağlar. Bu farkındalık sayesinde dilerseniz markanız da değişikliğe gidebilirsiniz.

İsim hakkı sorgulaması yapmak hangi durumlardan kaçınmanız sağlar

Marka Tecavüzü:

Mevcut bir önceki hak sahibine ait benzer veya birebir bir marka seçerseniz, sürecin sonunda davayla karşı karşya gelme ve ciddi yaptırımları olan bir süreç yaşama ihtimaliniz vardır.

Kısmi Kullanım:

Markanız başvurduğunuz belli emtialarda tescil alsa bile, tescilini almak istediğiniz tüm emtialarda hak sahipliğiniz olmaz ve bu markanızın ileride olası büyüme ihtimalini azaltır.
Tescil alamama: Markanız inceleme veya yayına itiraz aşamasında önceki bir hak sahibi sebebiyle kurum tarafından ret edilir. Süreç boyunca tüm harcamalarınız ve emekleriniz boşuna gider.

İtibar kaybı:

Kullanmaya başladığınız ve yatırım yaptığınız markayı belli bir süreden sonra hukuki sebeplerle kullanamamaya başlarsınız ve bu size sektör ve çevrenizde itibar kaybı olarak geri döner.

Summary
Review Date
Reviewed Item
isim hakkı sorgulama
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir