isim patenti sorgulama

Ana sayfa » TMBlog » isim patenti sorgulama

isim patenti sorgulama

isim patenti sorgulama

Geleneksel ifadeyle isim patenti sorgulama olarak geçen marka sorgulama veya marka tescil sorgulama işlemi, markaların başvurudan önce uygunluğunu kontrol etmek için yapılır.
isim patenti sorgulama ifadesi ise patentin halk arasında tescili ifade etmesi sebebiyle sık olarak kullanılmaktadır.

İsim patenti sorgulaması yapmadan önce nelere dikkat etmek gerekir ?

Öncelikle firmamızda kullanacağımız isimin her zaman eşsiz bir isim olmasını isteriz. Aynı zamanda kullanıcılar olarak istediğimiz markanın tescilinin uygun olmasını isteriz. Ancak günümüzde marka tescili yapmak çok yaygındır ve aklımıza gelen çoğu markanın müsait olması çok uzak bir ihtimaldir.
Bu sebeple bir marka yaratma projesine kalkıştığımız zaman çok alternatifli bir repertuarımızın olması gerekmektedir. Elimizdeki bu kabarık liste, markalar konusunda çıkmaz sokağa girdiğimizde alternatif isim patenti sorgulama şansını bize verecektir.

Markaları sorgulamadan önce, ayırıcı karaktere sahip olup olmadığını test etmemiz gerekir. Çok sıkça yapılan yanlışlardan biri de, sektörde kullanılan genel ibareleri, marka olarak kullanma arzusudur.
Sektörde kullanılan genel ibarelerin herhangi bir marka koruyuculuğu olmadığı gibi hiçbir kimsenin hak sahipliğine verilmezler. Mesela; “kulaklık” satan bir dükkanın “kulaklıkçı” gibi bir markayı alabilme olasılığı çok çok uzak bir ihtimaldir. Böyle bir ihtimal var olsa bile, o markayı sektörümüzdeki rakiplere karşı koruma şansı ihtimal dışıdır.

Aynı zamanda yine çok gördüğümüz marka bulma davranışlarından biri de, çeşitli genel ibarelerin önüne sıfat getirerek tescil talebinde bulunma durumudur. Özellikle ibarelerin niteleyen, cinsini, vasfını, kalitesini gösteren ifadeler, bir markanın tamlayanı olma fonksiyonundan çok uzaktır.
İsim patenti sorgulaması aşamasına geçmeden önce mutlaka bu kısımların atlanması gerekir. Çünkü patent sorgulamasında araştırdığımız markalar müsait gibi görünse bile, Türk Patent ve Marka Kurumu’ nda başvurudan sonraki süreçlerde dosyanın olumsuz olarak sona erme ihtimali çok yüksektir.

TMindeks olarak tüm isim patenti sorgulama işlemlerinizde ücretsiz olarak hizmet vermekteyiz. Aşağıda ki formu kullanarak, tescil almak istediğiniz markayla ilgili detayları bizimle paylaşmanız durumunda sizlere en kısa sürede markanızın uygunluğuyla ilgili dönüş yapılacaktır.
Unutmayın ki; bir marka tescili sürecinin %80 riskleri ilk planda yapılan hazırlık aşamasında önlenebilir.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
isim patent sorgulama
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: