Madrid Protokolü

 

Ana sayfa » Madrid Protokolü

madrid protokolüUluslararası Marka Tescili: Madrid Protokolü WIPO

Madrid Protokolü, uluslararası marka tescili koruması için 1891’de imzalanan Madrid Anlaşması ile 1989’da imzalanan protokol tarafından yönetilmektedir. Sistem, anlaşmaya taraf olan menşei ülkeden marka başvurusu yaparak, birçok ülkede yurtdışı marka tescilini mümkün kılan bir yapıya sahiptir.

Madrid Protokolü, yurtdışı marka tescili yapmak ve yönetmek için verimli ve uygun maliyetli bir çözümdür. 115 ülkeye kadar marka başvurusunda bulunmak için tek bir marka başvurusu ile ilişkili tek bir ücret ödeyin. Tek bir merkezden uluslararası marka portföyünüzü geliştirin, yenileyin veya genişletin

Uluslararası marka başvuru maliyetleri nedir ?

Madrid protokolünde bir markanın uluslararası tescil maliyeti, temel ücreti (653 İsviçre Frangı *) içerir ve markanızın niteliğine bağlı olarak, korumak istediğiniz yerlerdeki ek maliyetler ve kaç farklı ürün ve hizmet sınıfının marka başvurunuzda yer alacağı gibi detaylara göre artış göstermektedir.

Örneğin, Hindistan’da ve Avrupa Birliği’nde, renk unsuru olmaksızın ve bir sınıfı için bir marka başvurusunda bulunmak yaklaşık 1612 İsviçre Frangı [653 temel ücret + 62 (Hindistan’da bir sınıf) + 897 (Avrupa Birliği’nde bir sınıf)]. Tabi ki ilgili marka başvurusu için ayrıca kullanacağınız vekilin hizmet bedelleri de bu maliyetin içeriğine dahil edilmelidir.

Ulusal veya Bölgesel Marka Ofisi (Türk Patent ve Marka Kurumu) aracılığıyla başvuru

Uluslararası marka başvurusu yapmadan önce, wipo marka araştırma sayfasından dikkatlice hatta mutlaka profesyonel bir yardım alarak wipo marka araştırması yapmak gereklidir. Ardından, menşei marka ofisinizde (TPE) daha önce marka tescilinizin veya en azından bir marka başvurunuzun olması gereklidir. Marka Tescil veya başvurusu minimum gerekliliktir. Ardından uluslararası marka başvurunuzu WIPO‘ ya iletecek olan (TPE) aracılığıyla Madrid protokolü başvuru talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Yurtdışı Marka Tescil Türkiye son 6 yıl
Türkiye’ den Madrid Protokolü başvuruları – Son 6 yıl

WIPO resmi inceleme

WIPO menşei marka ofisiniz aracılığıyla yaptığınız yurtdışı marka tescili başvurunuzu resmi olarak incelemeye alır. Resmi inceleme tamamlandıktan sonra başvurunuz WIPO kayıtlarına girer ve WIPO Uluslararası Markalar Gazetesinde yayınlanır. WIPO yurtdışı marka tescil belgenizi gönderir ve markanızın tescil almasını istediğiniz tüm bölgelerdeki Marka Ofislerine tescil amaçlı müracaat bilgilerinizi aktarır.

Yurtdışı marka tescil müracaatının bu aşamada herhangi bir marka tescil koruması altında olmadığını belirtmek önemlidir; sadece WIPO’ ya ait uluslararası yayınlanmaya başlamış olup koruma talep ettiğiniz ülke veya bölgelerde Marka Ofisleri tarafından yapılacak kapsamlı inceleme ve yayınların ardından net bir sonuç elde edilmektedir.

Bu inceleme ve yayınlar sırasında markanız ilgili ülkenin marka mevzuat ve yasalarına göre incelemeye girecek olup, ardından o ülkedeki önceki hak sahiplerinin görmesi için bültende yayınlanmaya başlayacaktır.

Ulusal veya Bölgesel Marka Ofisleri Tarafından Gerçekleştirilen Resmi İnceleme

Markanızı tescil etmek istediğiniz ülke veya bölgelerin Marka Kurumları, yürürlükteki zaman sınırlamalarını dikkate alarak (12 veya 18 ay) içerisinde kendi mevzuatlarına uygun olarak bir karar verecektir. WIPO, Marka Ofislerinin kararlarını Uluslararası Marka Tesciline kaydeder ve ardından size bildirimde bulunur.

Madrid Protokolü Ülke Listesi 

Madrid Protokolü Kapsamında yapabileceğiniz işlemler

Markanız, yurtdışı marka tescil koruması altına alındığında, Madrid Protokolü, yurtdışı markalarınızı tek bir merkezi sistem aracılığıyla yönetmenizi sağlar.

Örneğin, tek bir marka başvurusu ile, uluslararası markalarınızı birden fazla ülke / bölgede (tamamen veya kısmen) devir etmek, yenilemek veya WIPO‘ da işlemlerinizi takip edecek yeni bir temsilci atamak yeterlidir. Ayrıca, hak sahibinin unvanı ve adresinde olmuş olabilecek değişiklikler yapabilir, uluslararası marka tescilinizde koruma altında bulunan sınıf ve faaliyetlerinizi kısıtlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz ülkelerdeki herhangi bir Marka Ofisi, marka başvurunuzu tamamen veya kısmen tescil etmeyi reddederse, bu karar diğer Marka Ofislerinin vereceği marka tescil kararlarını etkilemez. Herhangi bir ret kararına doğrudan ilgili Marka Ofisinin kendi ülke mevzuatlarına uygun bir şekilde itiraz edebilirsiniz.

Markanızın uluslararası tescil koruması 10 yıl boyunca geçerlidir. İlgili marka tescil ve korumayı her 10 yıllık periyodun sonunda, WIPO ile doğrudan sözleşmeye taraf ülkelerde geçerli olmak üzere yenileyebilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR

Sisteme giriş ücret ve harçlarını nasıl hesaplayabilirim ?

Başvuru ve tescili için ödenmesi gereken ücretler aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır;

– Madrid Protokolü uluslararası marka başvuru sistemine giriş için ödenmesi gereken harç

– Her bir ülke için marka sınıf sayısına bağlı olarak hesaplanması gereken harç

– Menşei ülkenin marka ofisine uluslararası marka tescil sistemine giriş için ödenmesi gereken harç

– Uluslararası Marka Başvurusu için vekil kullanmanız durumunda, vekile ödenen diğer hizmet bedelleri

– Her sınıf için ülke başına ödenmesi gereken harçlar

Uluslararası Marka Tescil sistemine giriş için harç hesaplamasını aşağıdaki linkten WIPO’ nun sistemine ulaşarak yapabilirsiniz.

http://www.wipo.int/madrid/en/fees/calculator.jsp

Uluslararası marka başvurumun son durumunu nasıl kontrol edebilirim ?

Uluslararası marka başvuru veya tescilinizin son durumunu WIPO Madrid Monitor sistemini kullanarak görüntüleyebilirsiniz. Başvuru veya tescilinizin durumuna bağlı olarak, Başvuru no, tarihi, içerdiği sınıf ve emtialar ve marka başvurusunun içerdiği ülkeleri anlık olarak sistemden kontrol edebilirsiniz.

http://www.wipo.int/madrid/monitor/en/

Uluslararası marka tescilinin geçerlilik süresi ne kadardır?

Yurtdışı marka tescili, başvuru tarihinden itibaren 10 yıl olmakla birlikte, 10 yıllık periyodlarla sınırsız olarak uzatılabilir. Yenileme süresi, geçerlilik süresinin bitimine 6 ay kala başlar. Normal yenileme süresinde yenilenmeyen marka tescilleri için 6 aylık cezalı yenileme süresi mevcuttur.

Yerel ofisteki marka tescilinin iptali, uluslararası başvuruyu etkiler mi ?

Bu sorunun cevabı da kısmen evettir. Yurtdışı marka Tescilinin ilk 5 yıl boyunca, uluslararası tescil tamamıyla yerel ofisteki başvuru veya tescile bağlıdır. Bu da şu anlama gelir ki; yerel ofisteki marka tescil veya başvurusunun ilk 5 yılı boyunca, çeşitli sebeplerden dolayı, marka iptal olur, reddedilir, yenilenmez veya geri çekilirse, WIPO bu duruma bağlı olarak uluslararası marka başvurusu da iptal edecektir. Bu 5 yıllık sürenin sonunda artık uluslararası başvuru tamamen bağımsız olup, bu tür durumlardan etkilenmeyecektir.

madrid ülkeler


 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
madrid protokolü
Author Rating
51star1star1star1star1star