Marka

Ana sayfa » Marka marka nedir Marka, bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini diğer teşebbüslerin mal veya hizmetlerinden ayırt edebilen bir işarettir. Ticari markalar sınai mülkiyet hakları ile korunmaktadır.

Markamı nasıl koruyabilirim?

​Ulusal / bölgesel düzeyde, Marka koruması, TPE Türk Patent ve Marka kurumuna başvuru yapıp, isim tescil yoluyla gerekli ücretleri ödeyerek elde edilebilir. TPE aynı zamanda online olarak ücretsiz marka tescil sorgulama hizmeti vermektedir. Ancak marka araştırma işlemlerinizi profesyonel yardım alarak yapmanız her zaman önerilir. Uluslararası düzeyde ise, iki seçeneğiniz vardır: ya korunmaya çalıştığınız her ülkenin ticari marka ofisine bir ticari marka başvurusu yapabilir veya WIPO‘nun Madrid Protokolünü kullanabilirsiniz.

Marka tescili ile kazanılan haklar nelerdir?

​İlke olarak bir ticari marka tescili, markanın kullanımına münhasır bir hak sağlayacaktır. Bu, ticari markanın yalnızca sahibi tarafından kullanılabileceğini veya belli bir menfaat karşılığında kullanmak üzere başka bir kişi veya kuruma lisans verilebileceği anlamına gelmektedir. Marka Tescil hukuki kesinlik sağlar ve marka tescil hakkına ihlal ve tecavüzde bulunan kişi ve tüzel kişilikler, sınai mülkiyet kanunu nezdinde, yasal yaptırımlarla karşılaşabilir.

Marka tescil koruması ne kadar sürer?

​Sınai mülkiyet kanununa göre Türkiye’ de markaların koruma süresi 10 yıldır. Ek ücretler ödenerek süresiz yenilenebilir.

Hangi haklar marka olarak korunabilir?

​Sözcük, harf ve rakamlardan oluşan bir sözcük veya birleşimler bir marka teşkil edebilir. Ancak markalar ayrıca çizimler, semboller, malların şekli ve ambalajı, sesler veya parfümler gibi görünür olmayan işaretler veya ayırt edici özellikler olarak kullanılan renk tonları gibi üç boyutlu özellikler içerebilir.

Marka Nedir?

​Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

http://www.turkpatent.gov.tr/TurkPatent/commonContent/MAbout