Marka Patent Sorgulama

Ana sayfa » TMBlog » Marka Patent Sorgulama

marka patent sorgulama

Marka Patent Sorgulama SitesiMarka patent sorgulama sitesi, markaların uygunluk durumları hakkında ön inceleme ve analizler yapmak için kullanılır. Marka patent sorgulaması sitesi olarak birçok web sitesi olsa da Türkiye’ de online olarak resmi marka isim sorgulamaları Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılabilir.

Türk Patent ve Marka Kurumu marka patent sorgulama sitesi üzerinden yapılan sorgulamalar, kullanıcıların minimum marka bilgi düzeyine sahip olmalarını gerektirir. Sadece marka adı kısmına girilerek yapılacak marka patent sorgulamaları doğru sonuçlar vermeyeceği gibi, aynı zamanda kullanıcıların yatırımlarını yanlış yere yönlendirmelerine sebep olabilir.

marka sorgulama sitesi
online marka isim sorgulama

Hemen Marka Sorgula

Bu sebeple Türk Patent Kurumundan yapılacak bireysel marka patent sorgulamalarının yerine, bir marka vekili veya vekil firma tarafından yapılacak marka isim sorgulamalarını tercih etmek gerekir. Çoğu firmanın marka ön araştırma hizmetlerini ücretsiz olarak sağladığını hesaba katarsak, makul bir çalışma şekli olarak görülmektedir.

Aynı zamanda vekil firmaların kendine özgü ve ücretli olarak kullandıkları marka patent sorgulama sitesi ve sorgulama veri tabanları bulunur. Bireysel olarak Türk Patent Kurumu üzerinden yapılacak sorgulamalardan daha verimli ve sonuç odaklı sorgulamalar yapacağı kesindir.

Yine de marka patent isim sorgulamalarını bizzat yapmak isteyen kişi ve kurumlar, Türk Patent ve Marka Kurumu’ nun ilgili linkini kullanabilirler. Marka patent sorgulama sitesi aracılığıyla Marka araştırmasına başlamadan önce, tescil almak için belirlediğiniz markanın ön analizinin de yapılması gereklidir. Global ve ülkesel olarak markalar çeşitli mutlak uyulması gereken kanunlar nezdinde ticari marka olabilme kriterlerine sahip olabilirler.

Marka tescili başvurusu yapmadan önce bu kriterlerin tam olarak neler olduğu hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Kuruma yapılan başvurularda, kurum marka uzmanları, başvuruları bu kriterlere göre ciddi bir incelemeden geçirmektedir. Kriterlere uymayan başvurular kurum tarafından ret edilmekle birlikte, başvuru sırasında harcadığımız onca para ve zamanı da çöpe atma riski mevcuttur.

Hemen Marka Sorgula

TMDN Marka Patent Sorgulama Sitesi

TPE’ nin online veri tabanından marka patent sorgulama yapabileceğiniz gibi aynı zamanda EUIPO’ nun resmi araştırma veri tabanından da marka patent sorgulamaları konusunda yararlanabilirsiniz. Biraz daha karmaşık olan ara yüzünün dışında TMVIEW, marka isim sorgulama konusunda TPE’ den daha iyi çıkardığını söyleyebiliriz. TMVIEW’ da algoritmik araştırma yapma şansınız olması sebebiyle, benzer markaları daha kapsamlı bir şekilde inceleyebilir, raporları Türkçe olarak çıkarabilirsiniz.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Marka Patent Sorgulama
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: