Marka Sorgulama Sitesi

Marka Sorgulama Sitesi

Marka sorgulama sitesi, markaların uygunluk durumları hakkında ön inceleme ve analizler yapmak için kullanılır. Marka sorgulaması sitesi olarak birçok web sitesi olsa da Türkiye’ de online olarak resmi marka sorgulamalar Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılabilir.

Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılan marka sorgulamaları, kullanıcıların minimum marka bilgi düzeyine sahip olmalarını gerektirir. Sadece marka adı kısmına girilerek yapılacak marka sorgulamalar doğru sonuçlar vermeyeceği gibi, aynı zamanda kullanıcıların yatırımlarını yanlış yere yönlendirmelerine sebep olabilir.

marka sorgulama sitesi
Bu sebeple Türk Patent Kurumundan yapılacak bireysel sorgulamalarının yerine, bir marka vekili veya vekil firma tarafından yapılacak sorgulamaları tercih etmek gerekir. Çoğu firmanın marka ön araştırma hizmetlerini ücretsiz olarak sağladığını hesaba katarsak, makul bir çalışma şekli olarak görülmektedir.

Aynı zamanda vekil firmaların kendine özgü ve ücretli olarak kullandıkları marka sorgulama sitesi ve sorgulama veri tabanları bulunur. Bireysel olarak Türk Patent Kurumu üzerinden yapılacak sorgulamalardan daha verimli ve sonuç odaklı sorgulamalar yapacağı kesindir.
Yine de marka sorgulamaların bizzat yapmak isteyen kişi ve kurumlar, Türk Patent ve Marka Kurumu’ nun ilgili linkini kullanabilirler. Marka sorgulama sitesi aracılığıyla Marka araştırmasına başlamadan önce, tescil almak için belirlediğiniz markanın ön analizinin de yapılması gereklidir. Global ve ülkesel olarak markalar çeşitli mutlak uyulması gereken kanunlar nezdinde ticari marka olabilme kriterlerine sahip olabilirler.

Marka başvurusu yapmadan önce bu kriterlerin tam olarak neler olduğu hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Kuruma yapılan başvurularda, kurum marka uzmanları, başvuruları bu kriterlere göre ciddi bir incelemeden geçirmektedir. Kriterlere uymayan başvurular kurum tarafından ret edilmekle birlikte, başvuru sırasında harcadığımız onca para ve zamanı da çöpe atma riski mevcuttur.

TMDN Marka Sorgulama Sitesi

TPE’ nin online veri tabanından sorgulama yapabileceğiniz gibi aynı zamanda EUIPO’ nun resmi araştırma veri tabanından da marka sorgulamaları konusunda yararlanabilirsiniz. Biraz daha karmaşık olan ara yüzünün dışında TMVIEW, sorgulama konusunda TPE’ den daha iyi çıkardığını söyleyebiliriz. TMVIEW’ da algoritmik araştırma yapma şansınız olması sebebiyle, benzer markaları daha kapsamlı bir şekilde inceleyebilir, raporları Türkçe olarak çıkarabilirsiniz.

Open modal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir