Marka Tescil Belgesi

marka-tescil-belgesi

Marka Tescil Belgesi

Marka Tescil Belgesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescilli markalara 10 yıllık süre boyunca verilen belgedir. Bu 10 yıllık süre, yenilemek koşuluyla süresiz olarak uzatılabilir.

Marka Tescil belgesi almak için öncelikle marka tescil başvurusu yapmak ve tescil süresini tamamlamak gereklidir. Marka tescil süresi, inceleme, yayın ve karar gibi süreçlerden meydana gelir.

Yeni Sinai Mülkiyet Kanunuyla birlikte, yayın sırasında itiraz gelmeyen markalar için takribi 6 -8 aylık bir tescil süreci mevcuttur.

Marka Tescil Süreci

Markaların tescil sürecine başlamadan önce mutlaka uygun bir şekilde araştırılması bu süreci olabildiğince kısa tutmak açısından çok önemlidir.

Markalar tescil sürecinde öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumu’ nda uzmanlar tarafından incelemeye tabi tutulur. Uzman incelemesinde yürürlükteki mevzuat kanunları ve global marka kriterleri esas olarak tutulur.

İnceleme sürecini aşan marka tescil başvuruları, yaklaşık 1 ay içerisinde yayına çıkarılır. Markaların tescil almadan önce yayınlanması kuralı neredeyse tüm dünyada geçerlidir. Markaların ilgili kanunların uygun gördüğü şekilde ve kamuya açık bir şekilde yayınlanması gerekir.

Marka tescil başvurularının yayınlanmasının sebebi, tescil hakkı kazanmadan önce, önceki marka hak sahiplerinin görerek, itiraz edebilme imkanlarının olmasıdır. Marka tescil başvuruları TPE’ nin resmi bülteninde 2 ay boyunca yayında kalır. Belirlenen yayın süresinin sonuna kadar tüm önceki hak sahiplerinin itiraz etme şansı vardır.

Yayın süresince itiraza maruz kalmayan markalar için yaklaşık 1 ay içerisinde tescil kararı çıkar. Tescil kararının tebliğ ettiği tarih itibariyle, marka hak sahipleri 2 ay içerisinde marka tescil ücretinin Türk Patent ve Marka Kurumu’ nun hesaplarına yatırması gerekmektedir.

Türk Patent ve Marka Kurumu’ nun hesaplarına yıllık olarak belirlediği tescil ücretinin yatırılmaması durumunda TPE, başvuru dosyasına tescil vermez ve hak sahibinin kazandığı tescil hakkı ölmüş olur.

Tescil ücretinin 2 ay içerisinde yatırılmasının ardından Türk Patent Enstitüsü yaklaşık 1 ay içerisinde marka tescil belgesini hak sahibine ulaştırır.

marka tescil belgesi

Marka Tescil Belgesi üzerinde, markanın logosu veya marka örneği, altında marka sahibinin unvan ve adresi bilgisi ve emtia bilgisi yer almaktadır. Emtia Bilgisi uzun olan markalar için ek sayfa olarak emtialar verilmektedir.


 

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: