Marka Tescil Sınıfları

Ana sayfa » TMBlog » Marka Tescil Sınıfları

Marka Tescil Sınıfları

Marka Tescil Sınıfları

Türkiye’ de marka tescil sınıfları Nice sınıflandırması ilkelerine göre düzenlenmiştir. Nice sınıflandırması 1957’ de imzalanan Nice Sözleşmesiyle belirlenmiştir.

Nice sınıflandırma sistemi her 5 yılda bir güncellenerek, yeni çıkan ürün ve hizmetlerinde ilgili sınıflarda temsil edilmesini sağlamaktadır.

Marka Tescil Sınıfları 45 sınıfta toplanmıştır. Bu sınıfların 34 tanesi üretim sınıfları, 11 tanesi ise hizmet sınıfları olarak belirlenmiştir.

Nice Sınıflandırma sisteminin ulusal marka ofisleri 1 tarafından kullanımı marka başvurularında ve dünya çapındaki ofis ve marka sistemlerinin birbirleriyle olan koordinasyonunda büyük avantajlar sağlamıştır.

Marka Tescil Sınıfları sadece ulusal marka ofislerine değil, aynı zamanda uluslararası ve bölgesel marka tescil sistemlerine de 2 entegre olmuş ve ciddi kolaylıklar getirmiştir.

Hemen Marka Sorgula

 

Marka Tescil Sınıfları Nasıl Belirlenir

Bir marka başvurusu yapmadan önce markanızın faaliyet alanının hangi marka tescil sınıfları tarafından temsil edileceğini bilmeniz gerekmektedir. Veya marka başvurusu için bir vekil ile çalışmanız durumunda, vekil sizi hangi marka sınıflarında tescil almanız gerektiği konusunda yönlendirecektir.

Başvuruyu direk olarak siz yapmak istiyorsanız, faaliyet alanınızın hangi marka sınıfında olduğunu belirlemek için öncelikle bir Nice marka sınıflandırma listesi edinmelisiniz.

Nice Sınıflandırma listesinde, emtialar ve faaliyet konuları başlıklar halinde listelenmektedir. Örnek vermek gerekirse;

Marka tescil sorgulama nice sınıflarından 25.sınıfa göz atalım;

marka sınıfları

Mesela ayakkabı üretim faaliyetimizin olduğunu varsayalım. Bu faaliyet için 25.sınıfta “ayak giysilerinin” altında geçen “ayakkabı” emtiası bizim işimizi gördüğüne göre başvuru yaparken 25.sınıfta başvuru yapmamız gerekmektedir.

Ama dikkat edilmesi gereken bir konu, Nice sınıflandırması her alt emtia, emtia başlığında görünmeyebilir.

Mesela kazak üretim faaliyetimiz olduğunu düşündüğümüzde, emtia başlığında kazak olarak direk bir ibare olmadığını göreceksiniz. Burada hemen emtia başlık çözümlemesini yapıp, kazak alt emtiasının  “ Koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler” başlığının altında yer aldığını düşünmek gerekir.

Bu örnekten yola çıkarak söyleyebiliriz ki; marka tescil sınıflarını belirlerken mutlaka bir uzmandan yardım almamız gerekir. Yoksa faaliyet alanımızla ilgili olmayan emtiaları seçme hatasına düşebiliriz.

Aşağıda sizlerle Nice sınıflarının listesini paylaşıyoruz. Bu listeyi dikkatli bir şekilde incelemeniz ürün ve hizmetlerinizin hangi faaliyet sınıflarında temsil edildiğini öğrenmede yardımcı olabilir.

Dilerseniz aşağıdaki linkten sınıf listesini indirebilirsiniz.

Nice Sınıflandırma Listesi

Marka Sınıfları 2018


Summary
Review Date
Reviewed Item
Marka Tescil Sınıfları
Author Rating
51star1star1star1star1star

ulusal tescil ofisleri

  1. Ulusal marka ofisleri, her ülkenin marka tescili ve diğer sinai mülkiyet haklarının tahsisi konusunda yetkili olan kuruluşlarıdır. Türkiye’ de tescile yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumudur.
  2. Uluslararası marka tescili sistemi olarak WIPO Madrid Protokolü sistemi ön plana çıkarken, Avrupa Birliği marka tescil başvuruları için EUIPO, Afrika’ daki belirli bölgeleri kapsayan başvurular için ise ARIPO ve OAPI sistemlerini örnek olarak verebiliriz.

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: