Marka Tescili Nasıl Yapılır

Ana sayfa » TMBlog » Marka Tescili Nasıl Yapılır

marka tescili

Marka Tescili Nasıl Yapılır

Marka Tescili, Türkiye’ de sinai mülkiyet hak tescili vermekle yetkili Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla başvuru yapılarak alınır. Başvurular TPE’ ye doğrudan veya marka vekilleri aracılığıyla yapılabilir.

Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır

Marka tescil belgesi, kuruma yapılan marka başvurusunun inceleme ve ilanından sonra herhangi bir pürüz çıkmaması durumunda, tescil kararının tebliğinden itibaren 2 ay içerisinde tescil belge ücreti yatırılarak alınır.

Marka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır

Marka tescil sorgulama, Türk Patent ve Marka Kurumu’ nun ücretsiz marka sorgulama uygulamasından veya vekillerin kendine özgü ihtiyaçlarına göre dizayn ettikleri algoritmik marka tescil sorgulama uygulamalarından yapılabilir. Bunun dışında EUIPO kurumunun TMDN uygulamasından da Türkiye’ deki veri tabanına erişmek mümkündür.

marka tescil sorgulama 2

Marka Tescil Belgesi Nereden Alınır 

Türkiye’ de marka tescil belgesi, başvuru usulüyle Türk Patent ve Marka Kurumu’ ndan alınır.

Marka Tescil Yenileme Nasıl Yapılır  

Marka tescil yenilemeleri Markanın başvuru tarihinden itibaren 10.yılın dolmasına 6 ay kala başlar ve normal yenileme süresi 10.yılın dolmasıyla birlikte sona erer. Sürenin dolmasının ardından ayrıca 6 aylık süreyle marka cezalı olarak yenilenebilir. Ancak bu durumda tabi ki, TPE’ nin aldığı harç ücreti 2 katına çıkmaktadır. Marka yenileme işlemleri, marka yenileme ücretinin ödendiğini gösteren dekont ve dilekçe ile doğrudan veya vekil aracılığıyla yapılabilir.

Yurtiçi Marka Tescil Nedir 

Markanızın yurtiçi marka tescilini yaptırmanız, sizi tüm Türkiye coğrafyasında korumaktadır. Ayrıca yurtdışına ihracatınız veya yabancı ülkelerde birimleriniz varsa, markanızın yurtdışında da korunması açısından markanızı tescil ettirmeniz yerinde olacaktır. Türkiye’ deki marka tescilinin yurtdışında herhangi bir geçerliliği veya koruması olmayacaktır. Yurtdışı marka tesciliyle ilgili detaylı bilgilere ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

Logo Marka Tescili Nasıl Yapılır

Logo marka tescilinin, normal bir marka tescilinden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Aynı prosedür kullanılarak yazı ve logo veya sadece logo marka tescilleri yapılabilir.

Marka Tescil Ücreti 

Marka tescil ücretleri Türk Patent ve Marka Kurumu’ nun sene başlarında belirlediği ücretler üzerinden hesaplanmaktadır. Marka tescil ücretleri hesaplanırken marka başvurusunda yer alacak faaliyet sınıfı adedine göre hesaplama yapılmaktadır. Her sınıf için TPE’ ye ücret ödenmektedir. Sınıfların belirlenmesi marka hak sahipleri tarafından yapılabileceği gibi, uzmanlık gerektiren bir konu olduğu ve hak kaybı yaşanmaması için profesyonel vekiller tarafından hesaplanması daha doğru olacaktır.

Marka Tescili Nasıl Korunur 

Marka tescili, marka tescil belgesinin alınmasının ardından yeni çıkan markaları sürekli takip ederek korunabilir. Türkiye’ de her ay yaklaşık 10.000 adet marka başvurusu yapılmaktadır. Ve bu markaların birçoğu önceki hak sahiplerine kasıtlı veya kasıtsız olarak benzerlik gösterebilir. Bu sebeple; bültenleri sürekli takip ederek, benzer markalara henüz bültendeyken itiraz etmek gerekir.

hemen arayın

İsim Patenti Nasıl Alınır 

İsim patenti aslında marka tescille aynı şeydir. Patent dilimize geleneksel olarak çok oturmuş bir kelime olduğu için, markayla ilgili tescil süreçlerine de patent denilmesi çok alışık olduğumuz bir şeydir.

The Online Self Improvement and Self Help Encyclopedia


 

Summary
Review Date
Reviewed Item
marka tescili nasıl yapılır
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: