Marka Tescili Nasıl Alınır ?

Marka Tescili Nasıl Alınır ?

marka tescili nasıl yapılır

Marka Tescili Nasıl Alınır ?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, süreci gayet yorucu olsa bile marka tescili almaktan daha zor olan şey ne derseniz, tescil alınabilecek bir markayı bulmanın zorluğundan bahsederim sizlere. TPE marka araştırma sitesini şöyle bir ziyaret edip te birkaç marka araştırması yapın bakalım daha tuşa basmadan marka tescilleri sıra sıra diziliyor.

Belki 10-15 yıl öncesinde marka tescil yaptırmak Türkiye’ de bu kadar revaçta değilken; gerçi haksızlık etmemek lazım, online TPE marka sorgulama sitesine girdiğinizde şöyle bir eskilere gidin isterseniz eski 70’ lerde ve 80’ lerde bile, bu işi ciddiye alıp düşünün ki; o zamanlar Türk Patent Kurumu mevcut değil süreçler zorlu filen; baya bir marka başvurusu ve tescilleri göreceksiniz. Neyse konumuza dönmek gerekirse; marka bulmanın zorluğunda kalmıştık.

Tabi herkes gibi sizlerde akılda kalıcı markalar istiyorsunuz. Akıldı kalıcı olmasının dışında kısa bir kelimeden oluşacak, etrafımızda görmeye alışık olduğumuz, tüketicinin zihninde yer edebilecek gibi birçok kriteriniz var. Ama tabi işin rengi öyle bir markayı tescil etmeye geldiğinde değişiyor. Kısaca söylemek gerekirse aklınıza gelen ve sana bana kime sorsan herkesten güzel olduğu teyidi gelecek bir markayı şu anda alamazsınız. Yani kenarda gizli saklı unutulmuş gözden kaçmış bir kelime kalmadıysa büyük ihtimalle çoğu markanın koruması daha sizin aklınıza marka tescili gelmeden uzun yıllar önce alınmış.

Bu durumda istediğimiz marka müsait değilse, geriye olasılıklarla dolu yepyeni bir süreç başlıyor. Açıkçası işin bazen bu kısmı daha keyifli olabiliyor. Şimdi eşinizle dostunuzla ortağınızla kafa kafaya verip yeni bir marka bulmak için çalışmanız gerekiyor. Tabi bu markayı bulurken marka hukukuna
​​

hâkim değilseniz bir vekil veya profesyonellerden destek almanızı tavsiye ederim. En açık tavsiyem birden çok olasılık bulun ve müsaitlik durumuna göre eleye eleye gidin. Bu marka isimleri kısmına daha sonra farklı bir yazıda değineceğim. Ama yine de benim de ara sıra kullandığım bir web sitesinin tavsiye etmek istiyorum. Yabancı bir site, özellikle İngilizce ağırlıklı kelimeler arıyorsanız işinizi görebilir diyorum. Mantığı çok basit kafanızda olan kelimeleri yazıyorsunuz, o size hepsinden bir mix yapıp, hatırı sayılır miktarda öneri veriyor. Genelde domain için kullanılıyor ama marka bulma konusunda da işe yaradığı olabiliyor. Tabi baya bir saçma sonuçta karşınıza çıkacaktır. Onların arasından güzelliği bulmaya çalışın.

http://www.panabee.com/

Bu marka bulma sürecini aşmış sayarak marka tesciline dönersek, 2017 yılında çıkan yeni kanunla beraber aslında süreçler ciddi manada kısaldı. En dramatik düşüş mesela, TPE bülten yayın sürelerinde yaşandı. Eskiden 3 ay olan bülten süresi 2 aya düştü. Bu da her şey yolunda giderse yaklaşık 5-6 ay içerisinde marka tescil belgenize kavuşabilirsiniz anlamına geliyor. Eskiden 2 yılı bulan bekleyişlere hesaba katarsak baya bir aşama kat etmişiz gibi görünüyor.

Bunun dışında Türk Patent marka uzmanlarının da dosya inceleme süreleri ciddi manada kısaldı. Bazen bugün yapılan başvuruların ilan kararları ertesi gün çıkabiliyor. Bu da yine önemli gelişmelerden biri olarak görülebilir.

TPE’ nin marka başvuru prosedürleri gayet açık ve anlaşılır düzeyde, konuyla ilgisi olmayan ortalama vatandaşlar bile yönergeleri takip ederek başvurularını kolaylıkla oluşturabilir. Ama yine de şakaya gelmeyecek bir konu olduğu için profesyonel bir hizmet almakta fayda var.

Bir sözümde mevcut marka tescil sahiplerine; süreçlerin, yayınların bu kadar kısa sürelere düşmesi, gözden kaçırma, atlama gibi durumları daha olası kılıyor. Tavsiyem TPE’ nin bülten yayınlarını dikkatlice takip edip veya ettirip benzer veya kötü niyetli başvurularla ilgili gerekli önlemleri almanız olur.

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: