OAPI Marka Tescil

Ana sayfa » OAPI Marka Tescil

afrika marka tescil

Afrika OAPI Marka Tescil

OAPI (Afrika Fikri Mülkiyet Örgütü), Afrika kıtasında Fransızca konuşulan ülkelerin çoğunu kapsayan bir organizasyon olmakla birlikte, 2 Mart 1977’de Bangui Anlaşması ile üye ülkeler arasındaki işbirliğini teşvik etmek ve Fikri Mülkiyet konularında ortak hedefler paylaşmak amacıyla kuruldu.

OAPI’ nın en belirgin özelliği ve avantajı, tek bir marka tescil müracaatının, tüm üye ülkelerde otomatik olarak geçerli olabilmesidir. Üye ülkelerin kendilerine ait ulusal Fikri Mülkiyet Yasaları mevcut değildir.

Bangui Anlaşması ortak bir Fikri Mülkiyet Yasası olarak çalışır ve hükümleri her üye devlette ulusal hukukun etkisine sahiptir. Organizasyon aynı zamanda Paris Sözleşmesi ve Madrid Protokolü üyesidir. OAPI, çoğu Afrika Fransızcasında konuşulan ülkedeki fikri mülkiyet hakların

marka tescil oapi

ın korunmasını sağlayan ana kuruluştur. OAPI organizasyonu aşağıdaki üye ülkeleri içermektedir.

​Benin, Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komorlar, Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahilleri, Gabon, Gine, Ekvator Ginesi, Mali, Moritanya, Nijer, Gine Bissau, Senegal ve Togo.

​OAPI, Markaların Uluslararası Tescili Konusundaki Madrid Anlaşması ile ilgili Madrid Protokolüne ait üyelik belgesini 5 Aralık 2014’te WIPO Genel Direktörü ile birlikte düzenlenmesinin ardından Madrid Sisteminin 93. üyesi oldu. Protokol, 5 Mart 2015’te yürürlüğe girmiştir.

​SINIFLANDIRMA

Çoklu Başvuru sistemi, Hizmet ve Üretim sınıfları ayrı başvuru

BAŞVURU GEREKLİLİKLERİ

Basit imzalı vekaletname

TESCİL SÜRECİ

9 – 12 ay

BÜLTEN SÜRESİ

180 gün

YENİLEME PERİYODU

Yenileme periyodu 10 yıldır. Cezalı yenileme süresi 6 aydır.

KULLANIM

Tescil tarihinden itibaren 5 yıl içinde ve/veya 5 yıl kesintisiz kullanım mevcut değilse, markalar davayla iptal edilebilir. Organizasyona üye olan ülkelerden herhangi birinde kullanım olması yeterlidir.