Patent Almak İstiyorum

Ana sayfa » TMBlog » Patent Almak İstiyorum

patent almak istiyorum

Patent Almak İstiyorum

Patent Alma 

Türkiye’ de Patent Alma olarak nitelendirilse de kullanıcıların birçoğu patent ile marka tescili birbirine karıştırmaktadır. Patent alma, bir buluşun kendi üzerine tescilini alma dışında aynı zamanda birşeyleri kendi üzerine tescil ettirme gibi geleneksel bir anlam barındırır hale gelmiştir. Vekiller olarak bizlerde artık müvekkillerimiz patent almak istiyorum dediğinde tam olarak hangi manada söylediğini anlamak için çeşitli sorular yöneltmekteyiz.Marka tescil başvurusu için gerekli evraklarBuluşumu korumak için patent almak istiyorum, ne yapmam gerekiyor ?

Öncelikle buluşunuzun patent tescili almaya uygunluğunun araştırılması gerekmektedir. Patentlerin, kriter olarak tüm dünyada yenilik ve buluş basamağı nitelikleri olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu buluşun sanayiye adapte edilebilir bir yapıda olması gereklidir.

Buluşunuzun bu 3 kritere uygunluğunun test edilmesi için patent literatürüne uygun halde hazırlanmış bir buluş bilgisi gerekmektedir. Buluş bilgisinde, buluşun ilgili olduğu alan, buluşun ilgili olduğu alandaki mevcut teknik, buluşumuzla beraber önceki tekniğe getirdiğimiz yeni çözüm ve çalışma prensibi gibi çeşitli bilgilerin olması gerekmektedir.

Hemen Patent Sorgula

patent alma
patent alma

Tarifname yazım ve başvuru süreci

Öncelikle patent alma sürecinde buluşu anlama kısmı belki de vekiller açısından en kritik aşamalardan biridir. Anlamanın en iyi yolu ise, buluşu müşterinin yöntemine göre değil de, patent literatürünün istediği şekilde buluşçuya anlattırmaktır.

  1. Patent alma sürecinde buluşu en ince detayına kadar öğrenmek ve buluşçu tarafından doldurulacak bir buluş bilgi formu, patent tarifnamesinin yazımında nirengi olmaktadır. Patent tarifnamesini yazacak olan patent uzmanı, ilgili buluş bilgisini alarak öncelikle önceki tekniğin tam olarak tespit edilmesini sağlayan patent sorgulama işlemi yapmaktadır.
  2. Patent Sorgulama işlemi, patentlerin yazımından önce yapılması çok önemlidir. Çünkü yapılacak araştırma sonucunda belki de başvurulmak istenen patentin daha önce var olduğu ortaya çıkacaktır. Bunun ötesinde, bulunan önceki benzer dosyaların patent tarifnamesine eklenerek, patent iddialarının daha güçlü şekilde ifade edilmesi mümkündür.
  3. Bunun yanında buluşçunun patente konu olan ürün veya yöntemin, tarifnamedeki halini somutlaştıracak ilgili teknik çizimleri bu hazırlık sürecinde teslim etmesi gereklidir. Çizimler patentlerin araştırılmasında ve patente karar verecek kurum uzmanlarının değerlendirmesinde ciddi bir önemi vardır.

Buluş bilgisi hazırladıktan sonra nasıl patent sorgulaması yapabilirim ?

Buluş bilgisinin hazırlanmasıyla beraber, ön patent taslağındaki bilgilerin, global çaptaki çeşitli veri tabanlarında araştırılması gerekmektedir. Bu araştırmayı dilerseniz bizzat siz veya bir patent vekili veya uzmanından yardım alarak yapabilirsiniz. Eğer daha önce patent araştırması yapmadıysanız mutlaka uzman bir kişi veya firmadan yardım almanız şiddetle önerilir.

Çünkü bu araştırma sırasında gözden kaçabilecek bilgiler, patent sürecimizi olumsuz olarak etkileme ihtimali çok yüksektir. Patent araştırması yaparken yaygın olarak kullanılan aşağıdaki veri tabanlarını kullanabilirsiniz.

Türk Patent ve Marka Kurumu patent araştırma veri tabanı, Patent Araştırma
Avrupa Patent Ofisinin resmi araştırma sayfası, Espacenet
Ücretsiz kapsamlı bir araştırma sitesi olan, FreePatentsOnline
Google’ ın hızlıca patent araştırması yapabileceğiniz uygulaması GooglePatents

türk patent enstitüsüespacenet

En hızlı şekilde patent almak istiyorum, patent nereden alınır veya hangi kuruma başvuru yapmalıyım ?

Hızlı şekilde patent almak global anlamda pek mümkün değildir. Patent alma süreçleri uzun ve çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. İyi haber, başvurularımızın ilgili kurumda dosyalanması, hukuki olarak öncelik hakkı sağlamaktadır. Ancak tabi ki; Bu öncelik hakkı patent tescili almak anlamına gelmemektedir.

Patentlere hangi kurum aracılığıyla başvurma tercihi ise koruma istenen bölgelere göre şekillenmelidir. Sadece Türkiye’ de korumak istediğimiz bir patent için tabi ki; TPE çalmamız gereken kapı olurken, çeşitli ülkesel ve bölgesel korumalar talep ettiğimiz durumlarda, ayrı ayrı kurumlara başvurmamız gerekmektedir.

WIPO PCT Patent Tescili için detaylı bilgi
EPO Avrupa Patent Tescili için detaylı bilgi

Patent Alma Süreci ve Patent Nasıl Alınır kısaca

Dünyadaki patent süreçleri ülkeden ülkeye ve kurumlara göre değişkenlik göstermektedir. Her kurumun kendine özel patent süreçleri ve  prosedürleri mevcuttur. Ama genelinde pekte değişmeyen belli aşamalar tüm kurumlarda mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse;

Patent alma süreci
Patent alma süreci: WIPO
  1. Şekli inceleme süreci: Şekli inceleme süreçleri genellikle kuruma ilk patent başvurusu yapılmasından itibaren başlayıp, araştırma raporuna gönderim sürecine kadar devam eder. Bu süreçte, patent başvurusu adı üstünde, sadece genel patent kriter incelemelerinden geçer. Bu incelemeler, tarifnamenin şekli uygunluğu, istemlerin doğru şekilde yazılıp yazılmadığı, şekillerin kontrolü ve ön araştırma işlemleri olarak sıralanmaktadır.
  2. Araştırma raporu süreci:Şekli incelemenin ardından başvuru yapılan kurum, patentin istendiği alanla ilgili araştırmaya gitmesini talep eder. Patent araştırma raporu, yeterliliğine göre başvurulan kurum tarafından yapılır. Ancak kurum araştırma yapmak için gerekli altyapıya sahip değilse, patent başvurusunun anlaşmalı olduğu başka bir kuruma gönderilmesini talep edebilir. Araştırma raporu ilgili kurumun araştırma süreçlerine göre 6 – 24 ay sürebilmektedir.
  3. İnceleme raporu süreci:Tarafımıza gelen araştırma raporu aslında başvurumuzun patent alıp alamayacağı konusunda bir ön izleme imkanı sağlamaktadır. Araştırma raporunun olumlu olması durumunda, patent alabilmek için son süreç olan inceleme raporuna gitmesi gerekmektedir. Bu inceleme raporu sürecine girmeden önce, araştırma raporunda, patentlenebilirlik açısından kuşku yaratan benzer dosyalar mevcutsa, öncelikle bir karşı görüş dosyası hazırlamak gereklidir. Karşı görüş dosyası hazırlandıktan sonra gerekli harç ve ücretler yatırılarak dosya inceleme raporuna gönderilir.
  4. Belge Süreci Patent Alma:İnceleme raporunun olumlu olması durumunda, belge kararı çıkar ve gerekli süreçler tamamlandıktan ve ücretler yatırıldıktan sonra patent belgesi tarafımıza gönderilir.

Süreçler değişken olmakla birlikte, toplamda patent alma sürecini 3-5 yıl arası olarak tanımlayabiliriz.

Patent çeşitleri

Patentler genel olarak herhangi bir çeşide ayrılmamaktadır. Ama tabi ki ilgili patent konusunun içeriğine ve hedeflediği alana göre, patentlerin konuları ayrılmaktadır. Patent korumasına çeşit değil de belki alternatif olarak nitelendirebileceğimiz koruma şekli Faydalı Modeldir. Detaylı bilgi için Faydalı model nedir yazısını inceleyebilirsiniz.

Patent ne işe yarar

Patentler, buluşların hak sahipliğini iddia etmek ve belirli ve sınırlı bir süre boyunca bu hak sahipliği üzerinde tekel hakkı sağlamak, izinsiz üretilmesini, kopyalanmasını ve satılmasını engellemek için, yetkili kurumlar tarafından verilen ve tüm dünyada benzer global kriterlere sahip olan sinai mülkiyet hakkıdır.

Patentler başvuru itibariyle 20 yıl boyunca gerekli şartların yerine getirilmesi koşuluyla koruma sağlar. Ülkesel veya bölgeseldir. Tüm Dünyayı kapsayan bir patent koruması mevcut değildir.

 Patent ne kadara mal olur ve Patent nasıl alınır fiyatları ? 

Patent alma fiyatları, buluşun korunmak istendiği ülkelere göre değişkenlik göstermektedir. Sadece Türkiye’ de korunmak istenen bir patentin vekil ücretleriyle beraber toplamda patent fiyatları 5000 TL gibi rakamlara mal olması beklenmektedir.

Ancak yurtdışında da patent koruması almak istenirse, bu rakamların çok değişken olduğunu belirtmek gerekir.

Patent alma ile ilgili ödenen ücretlere, Türkiye’ de birçok kurum teşvik vermektedir. Tübitak ve Kosgeb gibi kurumların teşvikleri bu manada buluşçulara ciddi katkılar sağlamaktadır.

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
patent almak istiyorum
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: