Patent Almak İstiyorum

patent almak istiyorum

Patent Almak İstiyorum

Buluşumu korumak için patent almak istiyorum, ne yapmam gerekiyor ?

Öncelikle buluşunuzun patent tescili almaya uygunluğunun araştırılması gerekmektedir. Patentlerin, kriter olarak tüm dünyada yenilik ve buluş basamağı nitelikleri olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu buluşun sanayiye adapte edilebilir bir yapıda olması gereklidir.

Buluşunuzun bu 3 kritere uygunluğunun test edilmesi için patent literatürünü uygun halde hazırlanmış bir buluş bilgisi gerekmektedir. Buluş bilgisinde, buluşun ilgili olduğu alan, buluşun ilgili olduğu alandaki mevcut teknik, buluşumuzla beraber önceki tekniğe getirdiğimiz yeni çözüm ve çalışma prensibi gibi çeşitli bilgilerin olması gerekmektedir.

Buluş bilgisi hazırladıktan sonra nasıl patent sorgulaması yapabilirim ?

Buluş bilgisinin hazırlanmasıyla beraber, ön patent taslağındaki bilgilerin, global çaptaki çeşitli veri tabanlarında araştırılması gerekmektedir. Bu araştırmayı dilerseniz bizzat siz veya bir patent vekili veya uzmanından yardım alarak yapabilirsiniz. Eğer daha önce patent araştırması yapmadıysanız mutlaka uzman bir kişi veya firmadan yardım almanız şiddetle önerilir.

Çünkü bu araştırma sırasında gözden kaçabilecek bilgiler, patent sürecimizi olumsuz olarak etkileme ihtimali çok yüksektir. Patent araştırması yaparken yaygın olarak kullanılan aşağıdaki veri tabanlarını kullanabilirsiniz.

Türk Patent ve Marka Kurumu patent araştırma veri tabanı, Patent Araştırma
Avrupa Patent Ofisinin resmi araştırma sayfası, Espacenet
Ücretsiz kapsamlı bir araştırma sitesi olan, FreePatentsOnline
Google’ ın hızlıca patent araştırması yapabileceğiniz uygulaması GooglePatents

En hızlı şekilde patent almak istiyorum, hangi kuruma başvuru yapmalıyım ?

Hızlı şekilde patent almak global anlamda pek mümkün değildir. Patent alma süreçleri uzun ve çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. İyi haber, başvurularımızın ilgili kurumda dosyalanması, hukuki olarak öncelik hakkı sağlamaktadır. Ancak tabi ki; Bu öncelik hakkı patent tescili almak anlamına gelmemektedir.

Patentlere hangi kurum aracılığıyla başvurma tercihi ise koruma istenen bölgelere göre şekillenmelidir. Sadece Türkiye’ de korumak istediğimiz bir patent için tabi ki; TPE çalmamız gereken kapı olurken, çeşitli ülkesel ve bölgesel korumalar talep ettiğimiz durumlarda, ayrı ayrı kurumlara başvurmamız gerekmektedir.

WIPO PCT Patent Tescili için detaylı bilgi
EPO Avrupa Patent Tescili için detaylı bilgi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir