Patent Araştırma

patent araştırma

Patent Araştırma

Bugün sizlere Google Patents kullanarak patent araştırmasının nasıl daha etkin bir şekilde yapılabileceğiyle ilgili ipuçları vermeye çalışacağım.
Konu içerisindeki geçen teknikleri farklı veri tabanlarından patent araştırma yapmak içinde kullanabilirsiniz.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki; ileri teknik bir araştırma yapmak istiyorsak basit araştırma sayfasını kullanmıyoruz. Aşağıdaki linkten gelişmiş arama sayfasına ulaşabilirsiniz.
https://www.google.com.tr/advanced_patent_search

Dilerseniz ekrandaki parametrelerin öncelikle tam olarak ne işe yaradığını tanımlayalım.

patent sorgulama
google Gelişmiş patent arama

1. Buraya yazdığınız kelimelerin hepsinin patent arama dosyasında geçmesini istiyorsanız
2. Buraya tam yazdığınız gibi geçmesini istiyorsanız
3. Yazdığınız kelimelerden herhangi birinin geçmesini istiyorsanız
4. Buraya yazdığınız kelimelerin patent arama dosyasında geçmesini istemiyorsanız
5. Eğer araştırmak istediğiniz dosyanın patent sorgulama numarasını biliyorsanız
6. Kullanacağınız patent arama başlığınızın eşleştiği dosyaları görmek istiyorsanız
7. Buluş Sahibinin eşleştiği dosyaları görmek istiyorsanız
8. Hak Sahibi adının eşleştiği dosyaları görmek istiyorsanız


patent sorgulama online
Google patent arama 2.görsel

9. ABD sınıflandırması için kullanılır
10. IPC sınıflandırması için kullanılır. (Bizim kullanacağımız bu)
11. CPC sınıflandırması için kullanılır.
12. Son durum bilgisine göre patent araştırma
13. Tarih aralığı vererek araştırma yapmak için
14. Verdiğimiz tarih aralığının kapsadığı durum bilgisini belirtebiliyoruz

Görüntülemek istediğimiz patent araştırma sayısını sayfa başına 10’ dan 100’ e kadar filtreleyebiliyoruz.

İlgili parametreleri tek tek tanıtmaya ihtiyaç duymadan direk olarak patent araştırma stratejilerine geçiyorum. Zaten numaralandırma da detaylı olarak yazdım

Anahtar Kelime Üzerinden Patent Araştırma

Patent Araştırmanızda (1) nolu satırda girdiğiniz, içinde geçmesini istediğiniz kelimeleri olabildiğince geniş tutun. Sizin buluşunuza özel spesifik kelimeler olmasına dikkat edin. Çünkü patent yazım ve araştırma konseptine yatkın kişiler mutlaka bilecektir. Patent araştırma literatüründe bildiğimiz bir kelime, farklı şekillerde veya kelime öbekleri şeklinde kullanılabilir. Patenti yazan vida demez de 2 farklı yüzeyin bağlantısını yapmayı sağlayan metal sabitleyici der.

Bu handikabı aşmak için konusunun bizimle benzer olduğunu düşündüğümüz bir firmanın patentini inceleyerek ne tarz anahtar kelimeler kullandığını öncelikle görüntüleyebiliriz. Bunun için (8) no lu satıra başvuru sahibi firma veya kişiyi yazarak öncelikle patentlerin görüntülenmesini sağlayabiliriz. İlgili patenti incelerken terimleri nasıl kullanıyor diye kontrol ederiz, hatta o terimlerle birkaç farklı patenti kontrol etmek içinde arama yaparız. Ve sonuçta elde etmek istediğimiz anahtar kelimelere ulaşırız

Eğer patentiniz için kullanılan terim öbeğini kesin olarak biliyorsanız (2) nolu patent araştırma parametresini kullanabilirsiniz.

İstenmeyen Anahtar Kelimeleri Çıkarma

(1) no’ lu parametrede seçtiğiniz anahtar kelimelerde araştırma yaptınız ve sonuçlarda görüntülemek istemediğiniz bir terim çıkıyor. Bu şu da olabilir, önceki teknikte bu buluşun çalışması için (A) öğesi gerekiyordu ama siz artık (B) öğesini buldunuz. Ve (A) öğesini içeren patentleri görüntülemek istemiyorsunuz. Bu noktada (4) no lu parametre satırına ilgili görmek istemediğiniz kelime ve kelime gruplarını ekleyiniz. Bu aramanıza muazzam bir filtre katacaktır.

Aşağıdaki örnekte, öncelikle “spin driver” terimini arıyorum ama çıkan sonuçlarda da gördüğünüz gibi buluşlarda “mram” terimide çıkıyor. Ama ben bu yeni buluştan “mram” dışında farklı bir geliştirme yaptım, belki de buluşumun ana istemi bu, bu sebeple (4) nolu parametreye mram öğesini girdiğimde, içeriğinde mram geçen patentleri artık görüntülemiyorum.

patent araştırma spin driver
Patentime yakın patentleri başlık parametresinden bulmak için (6) nolu satırdaki parametreye terimleri girebilirim. Hatta (1,4,6) no’ lu parametreleri bir arada kullanırsanız sonuçları daha etkin bir şekilde filtreleyebilirsiniz.

patent araştırma spin driver mram

Hak Sahibi üzerinden Patent Araştırma

Yaptığınız patent araştırması belli bir firma veya şahsa yönelikse veya bu konuda ön bilgiye sahipseniz, (7 ve 8 ) no’ lu başvuru sahibi ve buluş sahibi bilgilerini girin. Hatta önceki parametreleri de kullanarak kombine edin. Çok verimli daraltılmış sonuçlar elde edeceksiniz. Bu size zaman kazandıracak.

IPC üzerinden Patent Araştırma

Daha az ön bilgiye sahip olduğumuzda, patent araştırma terimleri çok spesifik değilse, size tavsiyem (10) IPC kullanın. IPC sınıflandırma, patentlerin işlevine, türüne kullanım alanına göre patentlerin sınıflandırıldığı bir sistemdir. Aynı markalarda geçen nice sınıflandırma gibi düşünün. Ama tonlarca daha fazla sınıf.

Peki IPC’ yi nasıl kullanırız. Bunu da size yine örnekle anlatacağım.
Aşağıdaki örnekte (1 ve 4) nolu parametreleri girerek “spin driver” terimini filtreledim. Ama görüntülenen sonuçlarda benim patentimin kullanım alanı dışında patentlerde görüntüleniyor. O zaman öncelikle yapmanız gereken sizin patentinizle ilgili olan dosyalardan birinin içeriğine girmek.

patent dosyası ipc

 

Ben üst satırdaki patenti görüntülüyorum. Daha önce hatırlarsınız mram ifadesini arama sonucundan çıkarmıştık. Patent araştırma dosyasının içeriğine girdiğinizde sayfanın en aşağısına gelin. Orada Classification başlığının altında, ABD, IPC, CPC, EU sınıflarını göreceksiniz.

International Classification yanında yazan sınıf bu dosyanın dahil olduğu patent araştırma sınıfıdır. Artık bu IPC sınıfını kendi aramalarımızda kullanabiliriz. Bu parametreyi kullandığımızda artık tamamen bu ve buna benzer patent araştırma dosyaları karşımıza çıkacaktır. Bu da işimizi inanılmaz şekilde kolaylaştırıyor

Bu 8 haneli ipc kodun B25B23/16 ilk hanesi “Bağlı bulunduğu kategori grubunu örn” tüketici ihtiyaçları” sonraki üç hanesi kategori alt grubuna örn “gıdalar” sonraki 2 hanesi alt grup başlıklarına örn” tatlılar”, son 2 hanesi ise başlık içeriğine girer “tatlı kreması, toz badem” gibi.
IPC ile araştırma yaparken haneleri soldan itibaren geniş tutarak gidebilirsiniz. Mesela öncelikle ilk 4 haneyi kullanırsınız, sonra 6 sonra hepsini. Bu yöntem filtreleme kabiliyetinizi artıracaktır.

Patent Durumu Görüntüleme

(12) no’ lu patent durumu parametresini kullanmanız sizlere bir patenti ihlal edip etmediğinizi araştırırken, bulduğunuz patent koruma süresi sona ermiş veya dosya yenilemesi yapılmaması sebebiyle ölmüş bir patentse, karar verme kabiliyeti sağlar. Ancak tabi ki, bir dosyanın sona erdiğine karar vermek için daha resmi kaynaklardan veri almak daha doğru olacaktır.

Tarih Aralığı Filtresi

(13) nolu parametreyi kullanmak sizlere tarih aralığı verme şansı yaratacaktır. Mesela örnek vermek gerekirse bir drone la ilgili patent arıyorsanız çok geriye gitmenize gerek kalmaz. Belli bir tarih aralığını tercih ederek, teriminizin farklı manalarda kullanılmasıyla görüntülenen patentleri elemine etmiş olursunuz.

Tasarım üzerinden Araştırma Yapmak

İnternette veya herhangi bir yerde ürün gördünüz, patenti var mı veya varsa kime ait bilmiyorsunuz. Önce markasına bakarak hangi firmanın hak sahipliğinde öğrenin, markasını bulamadıysanız, ilgili locarno sınıfını girerek endüstriyel tasarımlarda araştırarak görselini bulmaya çalışın, tasarımın kime ait olduğunu öğrenince hak sahibi tekniğini kullanarak patent araştırması yapabilirsiniz.

Sonuç olarak Google patents çok basic araştırmalar için kullanabileceğiniz bir platform, ayrıca araştırma yaparken birden çok kaynağı kullanmanız gerektiğini unutmayın. Bu stratejileri deneyin, alacağınız sonuçlar hızlı bir şekilde iyileşme gösterecektir.

Ve patent araştırması sonuç itibariyle ciddi bir çalışma gerektirdiği için bir profesyonel desteğini almak bu noktada çok kritik. Çünkü ilgili patent dosyalarını bulsak bile, dosyanın doğasını anlayacak, istemleri analiz edip, olası ihlal veya fırsatları görecek bir uzmana ihtiyacınız olacaktır.


 

Summary
Review Date
Reviewed Item
patent araştırma
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: