Patent Sorgulama

Ana sayfa » TMBlog » Patent Sorgulama

patent sorgulama

Patent Sorgulama ve Veri Tabanları

Genel giderlerini düşürmek isteyen girişimciler ve işletmeler genellikle kendi patent sorgulamalarını kendileri yapmak istemektedir. Bu akıllıca bir ilk adım olmakla beraber, buluşçuların ve patent sorgulaması yapan personellerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor.

Profesyonel bir araştırma uzmanının aksine, daha sıradan yöntemlerle yapılan patent sorgulamaları bulunabilecek benzer patentler olduğunda bile, elimizin boş kalmasına sebep olabilir. İşletmelerin bu konuda kendi araştırmalarını yapması, ilk planda maliyetler göz önüne alındığında makul gibi görünse de, sonuç olarak bir patent elde etmek için harcanan ciddi rakamları düşününce, yapılacak hataların ve gözden kaçan dosyaların nasıl bir felakete yol açacağını kestirmek çok zor değildir.

Online olarak patent sorgulaması nasıl yapılır

Söylemek gerekir ki; bence de her buluşçu veya işletmenin ilgili konuyla görevlendirdiği personel, patent sorgulaması yapabilecek kalifikasyona sahip olmalıdır. Aynı zamanda bunu gerçekten uygun bir şekilde yapıyorsanız kendinizin veya firmanızın bütçesine ciddi katkıda bulunacağınız da aşikardır.

Kendi araştırmalarını kendiniz yapıyorsanız öncelikle bazı patent sorgulama stratejilerini bilmeniz gerekecektir. Aynı zamanda online olarak kullanabileceğiniz bazı ücretsiz sorgulama araçları hakkında da bilgi sahibi olmanız yerinde olacaktır.

Online Patent Sorgulama TPE

TPEÖncelikle kapsamımızı Türkiye olarak düşünürsek,

TPE ( Türk Patent ve Marka Kurumu ) ‘nun patent veri tabanında sorgulama yapmaya yatkın olmak doğru olacaktır. Bu sistemi kullanarak yayınlanmış patentler üzerinden ücretsiz olarak ciddi araştırmalar yapmak mümkün olmaktadır. Sistemin kullanımının basit olduğunu düşünürsek, öğrenmek çok efor gerektirmeyecektir.

Bu sayfada araştırma yapmak için çeşitli parametreleri kullanabilirsiniz. Buluş başlığı, patent başvuru numaraları, hak sahibi bilgileri, buluş sahibi ya da IPC sınıfları üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

FreePatentsOnline

Patent ile ilgili genel bilgilerin verildiği sitemizin ilgili sayfalarını inceleme fırsatı bulduysanız, patent sorgulama yaparken sadece bulunduğumuz ülkenin araştırmasını yapmanın yeterli olmayacağını zaten biliyorsunuz. Bu açıdan tüm dünyadaki patentleri görüntüleyebilmek daha global veri tabanlarına ihtiyaç duyacaksınız. Bunlardan biri FreePatentsOnline. Özellikle bu veri tabanı, patent dosyalarının resim ve çizimlerine erişimin kolay olması sebebiyle, önerdiğim siteler arasında gelmektedir. Aynı zamanda orijinal patent dosyalarının PDF’ lerine hızlı bir şekilde ulaşmak mümkündür.

freepatentsonline

FreePatentsonline’ ın bir diğer avantajı ise bulduğunuz patentlerin PDF dosyaları hyperlink özelliğine sahip olduğu için, kolaylıkla ilgili patentin atıfta bulunduğu önceki tekniğe ait patent dosyalarına da ulaşabilirsiniz. Bu yöntemle patent sorgulamasını genişleterek, daha kapsamlı sonuçlar ve raporlar elde edebilirsiniz.

google patent
Google Patents ayrıca önerebileceğim veri tabanları arasındadır. Hatta FreePatentsonline’ a göre daha hızlı araştırmalar yapabileceğinizi söyleyebilirim. Ancak dezavantaj olarak, parametre niteliklerinin sınırlı olması ve dosyalarda daha derinlemesine araştırma yapmak istediğinizde sistemin bir noktada tıkanmasını söyleyebiliriz. Yine de patent ön araştırmalarını yapmak için elinizin altında mutlaka bulunması gereken araçlardan biridir.

Önerdiğim Patent Sorgulama Veri Tabanları

Önermek istediğim iki farklı ücretsiz veri tabanı var. Bu veri tabanların da ücretsiz ve profesyonel patent sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Daha önce tanıttığım veri tabanlarından farkı ise ara yüzlerinin biraz daha karmaşık olması. Ama base bilgiye sahip bir kullanıcıysanız çok zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum.

1. Espacenet: EPO ( Avrupa Patent Ofisi ) tüm kullanıcılara açık veri bankası olan Espacenet, global çapta bir çok ülke ve bölgenin patentlerini araştırabileceğiniz muazzam bir veri yığını sunmaktadır. Bir çok değişken ve parametreye göre filtreleyebileceğiniz arama özellikleri bulunan veri tabanında aynı zamanda Türkçe dil desteği de verilmektedir.

Ancak yine de İngilizce kullanarak yapılacak sorgulamaların daha net ve kesin sonuçlar vereceğini söyleyebilirim. Espacenet’ in diğerlerine nazaran fikrimce en önemli avantajlarından biri, sorgulamasını yaptığımız patent dosyalarının son durumlarını detaylı bir şekilde görebiliyor olmamız.

Özellikle EPO nezdindeki Avrupa Patent dosyalarını güncel olarak takip etme fırsatı bizleri patentlerin güncel olarak devam edip etmediğini kontrol edebilmemizi sağlamaktadır. Patent sorgulamalarınızda kayıtlı dosyaların orijinal PDF dökümanlarını ve tabi ki atıf dosyalarını hyperlink olarak görme şansınız bulunmaktadır.

espacenet

2. Lens.org: Kullanım olarak Espacenet’ ten biraz daha kolay olmasıyla birlikte en az onun kadar iyi iş çıkaran veri tabanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor LENS. Online sorgulama algoritmaları Espacenet’ e nazaran daha basit ve kapsamlı olan Lens, aynı zamanda dünya çapında yayınlanan bir çok akademik makaleye de yer vermektedir. Sorgulama sonuçlarının ve ara yüzün basitliği, dökümanlara erişim hızı kullanıcılar için avantaj olarak değerlendirebileceğimiz unsurlardan.

lens.org

Yukarıda bahsettiğim veri tabanlarını eşit ağırlıklı olarak kullanmanız, hepsine zaman ayırmanız, araştırma sonuçlarınızın niteliğine ciddi etki edecektir.

Bir sonraki yazımızda araştırma stratejileri konusuna değineceğiz.

Summary
Review Date
Reviewed Item
patent sorgulama
Author Rating
51star1star1star1star1star

Patent Sorgulama” üzerine bir yorum

Yorum yapın