Patent Sorgulama

Ana sayfa » TMBlog » Patent Sorgulama

patent sorgulama

Ücretsiz Patent Sorgulama yapmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz

Hemen Ücretsiz Patent Sorgulama

Patent sorgulama bilgileri

Patent sorgulaması yaparken, marka adı, nice sınıfları ve istediğiniz diğer opsiyonel parametreleri işaretleyebilirsiniz.

Ücretsiz Patent sorgulama ekranında karşınıza
Marka Tipi, Marka Patent Adı, Firma Adı ve aşağıdaki diğer seçenekler çıkacaktır.
Marka İlan Bülten No
Tescil Yayın Bülten No
Müşteri No
Nice Sınıfları

Patent Sorgulama ve Veri Tabanları

Genel giderlerini düşürmek isteyen girişimciler ve işletmeler genellikle kendi patent sorgulamalarını kendileri yapmak istemektedir. Bu akıllıca bir ilk adım olmakla beraber, buluşçuların ve patent sorgulaması yapan personellerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor.

Hemen Ücretsiz Patent Sorgulama

Profesyonel bir araştırma uzmanının aksine, daha sıradan yöntemlerle yapılan patent sorgulamaları bulunabilecek benzer patentler olduğunda bile, elimizin boş kalmasına sebep olabilir. İşletmelerin bu konuda kendi araştırmalarını yapması, ilk planda maliyetler göz önüne alındığında makul gibi görünse de, sonuç olarak bir patent elde etmek için harcanan ciddi rakamları düşününce, yapılacak hataların ve gözden kaçan dosyaların nasıl bir felakete yol açacağını kestirmek çok zor değildir.

Online olarak ücretsiz patent sorgulama nasıl yapılır

Söylemek gerekir ki; bence de her buluşçu veya işletmenin ilgili konuyla görevlendirdiği personel, patent sorgulaması yapabilecek kalifikasyona sahip olmalıdır. Aynı zamanda bu online sorgulama işlemini gerçekten hakkıyla yapıyorsanız kendinizin veya firmanızın bütçesine ciddi katkıda bulunacağınız da aşikardır.

Kendi araştırmalarını kendiniz yapıyorsanız öncelikle bazı patent sorgulama stratejilerini bilmeniz gerekecektir. Aynı zamanda online olarak kullanabileceğiniz bazı ücretsiz patent sorgulama siteleri hakkında da bilgi sahibi olmanız yerinde olacaktır.

Online Patent Sorgulama Sitesi TPE

TPE
türk patent sorgulama

Öncelikle kapsamımızı Türkiye olarak düşünürsek,

TPE ( Türk Patent ve Marka Kurumu ) ‘nun patent veri tabanında TPE patent sorgulama yapmaya yatkın olmak doğru olacaktır. Bu sistemi kullanarak yayınlanmış patentler üzerinden ücretsiz olarak ciddi araştırmalar yapmak mümkün olmaktadır. Sistemin kullanımının basit olduğunu düşünürsek, öğrenmek çok efor gerektirmeyecektir.

Bu sayfada TPE patent sorgulama yapmak için çeşitli parametreleri kullanabilirsiniz. Buluş başlığı, patent başvuru numaraları, hak sahibi bilgileri, buluş sahibi ya da IPC sınıfları üzerinden patent tescil sorgulama yapabilirsiniz.

FreePatentsOnline patent sorgulama sitesi

Patent ile ilgili genel bilgilerin verildiği sitemizin ilgili sayfalarını inceleme fırsatı bulduysanız, ücretsiz patent sorgulama yaparken sadece bulunduğumuz ülkenin araştırmasını yapmanın yeterli olmayacağını zaten biliyorsunuz. Bu açıdan tüm dünyadaki patentleri görüntüleyebilmek daha global veri tabanlarına ihtiyaç duyacaksınız. Bunlardan biri FreePatentsOnline. Özellikle bu veri tabanı, patent tescil dosyalarının resim ve çizimlerine erişimin kolay olması sebebiyle, önerdiğim patent sorgulama siteleri arasında gelmektedir. Aynı zamanda orijinal patent dosyalarının PDF’ lerine hızlı bir şekilde ulaşmak mümkündür.

freepatentsonline

FreePatentsonline’ ın bir diğer avantajı ise bulduğunuz patentlerin PDF dosyaları hyperlink özelliğine sahip olduğu için, kolaylıkla ilgili patentin atıfta bulunduğu önceki tekniğe ait patent dosyalarına da ulaşabilirsiniz. Bu yöntemle patent sorgulamasını genişleterek, daha kapsamlı sonuçlar ve raporlar elde edebilirsiniz.

google patent
patent sorgulama google

Google Patents ayrıca önerebileceğim veri tabanları arasındadır. Hatta FreePatentsonline’ a göre daha hızlı online sorgulamalar yapabileceğinizi söyleyebilirim. Ancak dezavantaj olarak, parametre niteliklerinin sınırlı olması ve dosyalarda daha derinlemesine araştırma yapmak istediğinizde sistemin bir noktada tıkanmasını söyleyebiliriz. Yine de patent ön araştırmalarını yapmak için elinizin altında mutlaka bulunması gereken araçlardan biridir.

Önerdiğim Patent Sorgulama Veri Tabanları

Önermek istediğim iki farklı ücretsiz veri tabanı var. Bu veri tabanların da ücretsiz ve profesyonel patent tescil sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Daha önce tanıttığım veri tabanlarından farkı ise ara yüzlerinin biraz daha karmaşık olması. Ama base bilgiye sahip bir kullanıcıysanız çok zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum.

1. Espacenet: EPO ( Avrupa Patent Ofisi ) tüm kullanıcılara açık veri bankası olan Espacenet, global çapta bir çok ülke ve bölgenin patentlerini araştırabileceğiniz muazzam bir veri yığını sunmaktadır. Bir çok değişken ve parametreye göre filtreleyebileceğiniz patent arama özellikleri bulunan veri tabanında aynı zamanda Türkçe dil desteği de verilmektedir.

Ancak yine de İngilizce kullanarak yapılacak sorgulamaların daha net ve kesin sonuçlar vereceğini söyleyebilirim. Espacenet’ in diğerlerine nazaran en önemli avantajlarından biri, sorgulamasını yaptığımız patent dosyalarının son durumlarını detaylı bir şekilde görebiliyor olmamız.

Özellikle EPO nezdindeki Avrupa Patent sorgulamalarını güncel olarak takip etme fırsatı bizleri patentlerin güncel olarak devam edip etmediğini kontrol edebilmemizi sağlamaktadır. Patent sorgulamalarınızda kayıtlı dosyaların orijinal PDF dökümanlarını ve tabi ki atıf dosyalarını hyperlink olarak görme şansınız bulunmaktadır.

espacenet
espacenet patent sorgulama sitesi

2. Lens.org: Kullanım olarak Espacenet’ ten biraz daha kolay olmasıyla birlikte en az onun kadar iyi iş çıkaran veri tabanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor LENS. Online sorgulama algoritmaları Espacenet’ e nazaran daha basit ve kapsamlı olan Lens, aynı zamanda dünya çapında yayınlanan bir çok akademik makaleye de yer vermektedir. Patent Sorgulama sonuçlarının ve ara yüzün basitliği, dökümanlara erişim hızı kullanıcılar için avantaj olarak değerlendirebileceğimiz unsurlardan.

lens.org


Yukarıda bahsettiğim veri tabanlarını eşit ağırlıklı olarak kullanmanız, hepsine zaman ayırmanız, araştırma sonuçlarınızın niteliğine ciddi etki edecektir.

Bir sonraki yazımızda araştırma stratejileri konusuna değineceğiz.

Summary
Review Date
Reviewed Item
patent sorgulama
Author Rating
51star1star1star1star1star

Patent Sorgulama” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: