Tayland Madrid Protokolüne Katılıyor

thailand joins wipoMadrid Protokolüne katılan üye ülkelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. 2016 yılında sağlanan anlaşmayla beraber yazın başında sisteme dahil olan Brunei Darussalem‘ in ardından, Tayland Madrid sisteminin 99.üyesi oldu. Tabi 99. derken  sisteme dahil olan iki bölgesel fikri mülkiyet birliği unutmayalım. 2015 yılında sisteme dahil olan OAPI bölgesel fikri mülkiyet organizasyonu, 17 Afrika ülkesini içermektedir. Tayland resmi olarak 7 Kasım 2017 tarihinde protokolde yer almaya başlayacak. Ve bu tarihin ardından Madrid Protokolü çerçevesinde başvurular kabul edilmeye başlanacaktır.

Tayland, Asya’ nın en önemli ve büyüyen pazarlarından biri olmakla birlikte, aşağıda paylaşılan grafikte de görüldüğü gibi, çok kısa zaman aralığı içerisinde marka başvurularında dramatik artışlar gözlemlenmektedir.

Eğer sizde markanızı Tayland’ ta korumak isterseniz, özellikle hedef veya mevcut pazarlarınız
dan biriyse, uygun maliyetleri sağlamak açısından tam zamanı olduğunu söylemek isabetli olur. Bununla beraber markanızın yurt dışında henüz bir koruması mevcut değilse, öncelikle Madrid Protokolü ile ilgili bölümlerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Askbee directory

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: