Tpe Marka Sorgulama

Ana sayfa » TMBlog » Tpe Marka Sorgulama

tpe marka sorgulama

Tpe Marka Sorgulama

TPE’ nin online veri tabanı, tüm kullanıcıların ücretsiz olarak marka araştırma yapabileceği bir veri tabanı sağlamaktadır. Bu hizmeti kullanarak, marka tescili yaptırmak isteyen kişi ve kurumlar, marka başvurusu yapmadan önce, tescil ettirmek istedikleri markaların yurtiçi marka tescil sorgulamalarını kontrol edebilir.
TPE 1TPE Marka sorgulama işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

  1. TPE Türk Patent Kurumunun sistemi sadece girilen veriler üzerinden marka araştırma yapmaktadır. Girilen veriler üzerinden çıkan sonuçlar, markanın daha önceden tescilli veya başvurusu yapılan markalarla benzer olmadığını garanti etmez. Benzerlik araştırması profesyonel vekiller tarafından yapılan daha kapsamlı bir araştırmadır ve bu araştırma esnasında öncelikle Sinai Mülkiyet Kanunu olmak üzere, ticari marka olmakla ilgili çeşitli global2 kriterler dikkate alınır.
  2. Marka araştırma esnasında çıkan sonuçların, tescilini almak istediğimiz markanın akıbetini nasıl etkileyeceğini ancak ve ancak dosya durumuna bakarak öğrenebiliriz. Dosya durumunda markamızın tescil almasını engelleyecek veya önünü açacak kritik bilgiler olabilir. Örn: Yaptığımız sorguda birebir olarak eşleşen bir marka tescil kaydı bulmuş olabiliriz. Ancak dosya durumuna girdiğimizde ilgili markanın 10 yıllık yenilemesi yapılmamış ve markanın tescili sona ermiş olabilir.
  3. Marka araştırma esnasında çıkan sonuçların emtia analizini yapabiliyor olmamız gerekir. İlgili marka tescilinin, tescilli olduğu emtialarda bizim istediğimizle çakışıp çakışmadığını bilmek, yeterli bir emtia bilgisi ve analizi gerektirir.
    Bu ön bilgilerden sonra Tpe marka sorgulama ekranıyla devam edelim.

Hemen Marka Sorgula

TPE Marka Sorgulama Ara Yüzü

Öncelikle tpe marka sorgulama ara yüzünü tanıyalım.

1. Marka Tipi
2. Marka Adı
3. Firma Adı
4. Marka İlan Bülten No
5. Tescil Yayın Bülten No
6. Müşteri No
7. Nice Marka Sınıfları
8. Doğrulama Kodu

tpe marka sorgulama
TPE Sorgulama Ekranı

Bu yazımızda en basit şekilde marka sorgulama yapacağımız için Türk Patent Enstitüsü sorgulama ekranındaki bazı alanları kullanmayacağız. Daha sonraki yazılarımız da ileri teknik tpe marka sorgulama işlemlerinde bu alanları da kullanacağız.

Öncelikle TPE marka sorgulama ekranındaki öğelerin üzerinden geçmek gerekirse,

Hemen Marka Sorgula

 

TPE MARKA SORGULAMA ÖĞELERİ

(1) Marka Tipi

seçeneğinde 4 farklı marka koruma tipi bulunduğunu göreceksiniz. Detaylarına girmeye çok gerek olmadan, HEPSİ seçeneğini seçmek bizim için yeterlidir. Tüm koruma tiplerinin sonuç ekranında karşımıza çıkmasını sağlayacak şekilde marka araştırma yapmakta herhangi bir sakınca yok.

(2) Marka Adı

bölümü, en sık kullanacağımız bölüm olup, sorgulama yapmak istediğimiz marka isimlerini bu alana yazarak sorguluyoruz. Bu alanın hemen üzerinde 3 farklı seçenek olduğunu fark edeceksiniz. Türk Patent Online tpe Marka sorgulama ekranı bize sorguladığımız markanın çıkan sonuçlarda ne şekilde yer alacağıyla ilgili esnek araştırma seçenekleri vermiştir. Sorgulama yaptıkça göreceksiniz ki; bu seçenekler araştırma sırasında çok işimize yaramaktadır.

  • İçinde Geçen: Girdiğimiz kelime veya kelime öbeği, markanın başında, sonunda veya ortasında herhangi bir yerinde geçebilir manasına gelmektedir. Ancak tabi ki buraya dikkat etmek gerekir. Farazi bir örnek vermek gerekirse, bizim tpe marka sorgulama yapmak istediğimiz markanın “mesi” olduğunu düşünelim. Eğer içinde geçen seçeneğini işaretlersek “gidilmesi” “kümesi” “görülmesi” gibi markaları da karşımıza çıkaracaktır ki; bu bizim araştırma beklentilerimiz açısından kalabalıktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu sebepten bu tarz kısa ve ayırıcılığı düşük marka ibarelerini diğer seçenekleri kullanarak araştırmak daha mantıklı olacaktır.

 

  • İle başlayan: Girdiğimiz kelime veya kelime öbeği, markanın başında geçecektir manasına gelmektedir. Tabi ki bu araştırma şeklinde de marka araştırma açısından belli riskler mevcuttur. Şöyle ki yine bir örnekle açıklamakta yarar var. Diyelim ki “yıldız” markasını araştırıyoruz. Eğer -ile başlayan seçeneğini işaretlersek, sadece yıldız ile başlayan sonuçları karşımıza getirecektir. Ama aslında kayıtlı olan “aa yıldız” diye bir marka var. -ile başlayan seçeneği bu sonucu karşımıza çıkarmayacaktır. Bu da marka benzerliği açısından görmemiz gereken ciddi bir sonuç

 

  • İle eşit olan: Girdiğimiz kelime veya kelime öbeğinin çıkan sonuçları tam eşleşme olarak görüntülemesini istiyorsak bu seçeneği işaretliyoruz. Bu seçenekte yine tam eşleşme sonuçları vereceği için yanına ek getirilmiş markaları görmemize engel olacaktır. Ve markamızın tescili açısından belki de görmemiz gereken bir sonucu karşımıza getirmeyecektir.

(3) Firma adı:

Firma adı kısmı özellikle, marka hak sahipliği üzerinden tpe marka sorgulama yapmamızı sağlar. Firma adı kısmına gireceğiniz hak sahibine ait şimdiye kadar yapılan tüm marka başvuru ve tescillerini görüntülememize imkan verir.

(4)Marka İlan Bülten No, (5)Tescil Yayın Bülten No ve (6)Müşteri No

alanlarından bu yazımızda bahsetmeyeceğim. İleride yayınlayacağım ileri teknik tpe marka sorgulama ve bülten analizi yazımızda detaylı olarak bahsedeceğim.

(7) Nice Marka sınıfları:

Türkiye’ de markaların emtia sınıflandırması Global olarak yoğun şekilde kullanılan Nice sınıflandırma prensiplerine göre yapılmaktadır. Nice marka sınıflandırmasında sektörler ve faaliyet alanları 45 sınıfa ayrılmış olup, bu marka sınıflarının 34’ ü üretim, 11’ i hizmet sınıflarını temsil etmektedir. Aklınıza gelen her sektör veya faaliyet alanı bu sınıfların altında kırılımları olan bir emtia başlığı altındadır. Örnek vermek gerekirse; “ayakkabı üretimi” ile ilgili bir marka tescili almak istiyorsak, markamızı 25.sınıfta Ayak giysileri: ayakkabılar, terlikler, sandaletler. Başlığında tescil etmemiz gerekmektedir. Sınıf bilgilerine hakim olmayan kullanıcılar, istedikleri faaliyet alanının sınıf bilgilerini öğrenmek için EUIPO’ nun Türkçe dilinde de hizmet verdiği TMCLASS aracını kullanabilirler. Bu aracı kullanarak istediğiniz sınıf bilgisini basitçe yazarak, emtianın hangi sınıfta yer aldığını öğrenebilirsiniz.

Öğrendiğiniz sınıf bilgisini, Türk Patent Enstitüsü marka sorgu ekranındaki Nice marka sınıfları alanına girerek marka sorgulamanıza akıllı bir filtre eklemiş olursunuz. Ve ilgisiz faaliyet alanlarındaki marka bilgileri karşınıza gelmemiş olur. İstediğiniz kadar sınıf sayısını boşluk bırakarak girebildiğiniz gibi, 1’ den 9’ a kadar olan nice marka sınıflarının başına 0 eklemeniz gerekmektedir.

(8) Doğrulama Kodu:

Bu alana ekranda karşınıza çıkan doğrulama kodunu yazmanız yeterlidir.
Şimdi bu bilgilerden sonra dilerseniz bir örnek tpe marka sorgulama yapalım.


ÖRNEK TPE MARKA SORGULAMA

Çok basit bir sorgulama yapmak istiyorum.
Mesela araştırmak istediğimiz marka “Ahmet Bakkal” olsun,
Öncelikle tpe marka sorgulama yapmak istediğimiz markanın ön analizini yapalım.

Marka 1 adet ayırıcı ifade, 1 adet sektör genel ibaresinden oluşmaktadır. Burada hemen şu önemli bilgiyi paylaşmamız gerekmektedir. Sektöre ait genel ibareler, markamızın içinde genel bir koruma sağlamaz, bu sebeple öncelikle bu markadaki asıl ayırıcı ibare olan “Ahmet” kelimesi odaklanmamız gerekiyor.

tpe marka sorgulama sonuçları
Türk Patent TPE Marka Sorgulama Sonuç Ekranı

İkinci olarak markanın hangi faaliyet alanında yer aldığını belirleyerek, hangi sınıfa ait olduğunu bulmamız gerekir. Bu marka basitçe, bakkal, süpermarket gibi toptan veya perakende satış yapmak için kullanılacaktır. O zaman bu marka 35.sınıfın içerisinde yer alan Müşterilerin malları elverişli bir şekilde görmesi ve satın alması için malların* bir araya getirilmesi hizmetleri emtiasında yer alması gerekmektedir. Sınıfımızı da belirlediğimize göre artık araştırma yapmaya başlayabiliriz.

1.Marka Adı: alanına “Ahmet” ibaresini giriyoruz ve içinde geçen kısmını işaretliyoruz.
2.Nice Marka Sınıfları: alanında belirtilen sınıflar kısmını işaretliyoruz ve aşağıdaki alana 35 yazıyoruz.
3.Doğrulama Kodu: alanında karşımıza çıkan doğrulama anahtarını girerek Arama Yap butonuna basıyoruz.

DOSYA DURUMU ANALİZİ

Karşımıza 467 sonuçluk uzun bir liste geldi. Tabi ben burada çok genel ve yaygın bir markayı yaygın olarak tercih edilen bir sınıfta araştırdım. Her yapılan sorguda bu kadar sonuç gelmeyecektir.
Öncelikle dikkat etmemiz gereken, sorgunun son marka girişinden başa doğru gittiğidir. Yani karşımıza çıkan ilk marka, TPE marka kayıtlarına son olarak girilen markayı ifade etmektedir.

Tabi ayrıca genelde baştaki ilk 2-3 sonuçta yer alan, başvuru no kısmında T ile başlayan markalarda TANINMIŞ MARKALARI ifade etmektedir. Tanınmış markalar konusuna başka bir yazımızda değineceğiz.
Şimdi sonuçlardan birini seçerek, dosya durumunu inceleme kısmına bakalım. Markaların hak sahibi kısımlarını burada paylaşmak istemedim. Ama bu bilgiler tabi ki kamuya açık bilgiler olduğu için her sorguda markayla ilgili tüm hak sahibi bilgileri yer almaktadır.

marka sorgulama dosya durumu
Türk Patent Dosya Durumu

Markanın dosya durumuna girdiğimizde markayla ilgili tüm bilgilere ulaşıyoruz. Burada özellikle bakmamız gereken Sol üstte yer alan Tescil No alanı. Eğer Tescil No alanı boş ise bu markanın tescilli olmadığını veya henüz tescil almadığını göstermektedir. Eğer tescilli olan bir marka değilse hangi süreçte olduğunu öğrenmek için ekranın en altındaki bölüme göz atabiliriz. Bu alanda Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde gerçekleşen tüm kayıtlar sırasıyla ve tarihiyle yazmaktadır.

Bu markaya göz attığımızda henüz tescilli olmadığını ancak aşağıda bilgilerden bülten aşamasında olduğunu görüyoruz. Biliyorsunuz ki son kanun değişikliğinin ardından markalar 2 ay boyunca bültende kalmaktadır. Bu markanın 27.11.2017 tarihinde bülten yayınının başladığını düşünürsek, 27.01.2018 tarihine kadar bültende kalıp, önceki hak sahiplerinin itirazına açık durumdadır.

marka sorgulama dosya analiz
Türk Patent Dosya Durumu Analiz

Bu markanın emtia bölümünden hangi sınıflarda tescil alma talebi olduğunu görüyoruz. Bu alandan tpe marka sorgulama yaparken çıkan sonuçlarda, bizim istediğimiz markanın emtialarıyla çakışıp çakışmadığını öğrenebiliriz. Ancak tabi ki iyi bir emtia bilgisine sahip değilsek, bu adamların tümünü uzman eşliğinde yapmamız veya tamamen ona bırakmamız doğru olacaktır.

marka sorgulama dosya analiz
Türk Patent Yayın Kararı

Bu şekilde sık olarak tpe marka araştırma yaparak daha pratik sorgulama yapma noktasına gelebilirsiniz. Ama yine de markanızın araştırmasını bir vekil veya vekil firmaya bırakmanız, yatırımlarınızı riske atmamak açısından büyük önem teşkil etmektedir.


 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Tpe Marka Sorgulama
Author Rating
51star1star1star1star1star

ulusal tescil ofisleri

  1. TPE, kısaca Türk Patent ve Marka Kurumu‘ nu ifade etmektedir.
  2. Marka mutlak ret nedenlerini incelemek için tıklayınız

Tpe Marka Sorgulama” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: